Inwestowanie w kryzysie
Zarówno Globalny Kryzys Finansowy, jak i europejski kryzys wynikający z zadłużenia, odciskają swoje piętno na giełdach papierów wartościowych. Dodatkowo oliwy do ognia dolewa natłok negatywnych informacji, wywołujący nieprzewidywalne ruchy cenowe. Z drugiej strony kryzys ekonomiczny niekiedy pomaga inwestorom osiągać zaskakująco dobre rezultaty. W tym artykule dowiesz się, jak osiągnąć zysk z handlu na giełdach papierów wartościowych w dobie kryzysu ekonomicznego.
Jednym słowem: 3 metody, dzięki którym osiągniesz zysk w czasie kryzysu
Winston Churchill pewnego razu rzekł: „Nigdy nie pozwólcie, aby dobry kryzys poszedł na marne”. Kiedy wszyscy panikują, sprawny inwestor dopina swego. Niniejszy artykuł poświęcony jest omówieniu trzech metod, które pomogą Ci osiągnąć zysk podczas krachu.
- Handel aktywny: możesz obstawiać przy spadku ceny.
- Akcje o niskiej zmienności: ceny tych akcji praktycznie nie ulegają zmianie, co pozwala na ograniczenie strat.
- Kryzys okazją do inwestycji: kupuj, kiedy ceny akcji sięgają dna.
Możliwość nr 1: Handel aktywny w dobie kryzysu
Podczas kryzysu kursy szaleją jak opętane. Z reguły ceny udziałów spółek lecą na szyję. Inwestując z głową, masz szansę wykorzystać spadkowe tendencje cenowe.
Jeśli pragniesz skorzystać na spadku cen, możesz użyć derywatu pokroju kontraktu sprzedaży krótkiej – z ang. CFD. Kontrakty CFD umożliwiają krótką sprzedaż akcji. Podążając ścieżką sprzedaży krótkiej, masz szansę na pozytywny wynik przy rynku spadkowym. Co więcej, możesz zrobić również użytek z dźwigni finansowej, która pozwala na otwarcie większej pozycji za pomocą relatywnie mniejszej sumy pieniędzy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat kontraktów CFD.
Z całą pewnością można wyjść na swoje w czasie kryzysu ekonomicznego. Tylko popatrz na wykres Dow Jones z okresu sprzed Kryzysu Finansowego 2007 – 2008. Ceny niebywale spadły. Jeśli w tym czasie otworzyłbyś pozycje krótkie, to obłowiłbyś się po same uszy.
Chcesz skorzystać na kolejnym kryzysie? Utwórz bezpłatne konto demonstracyjne na jednej z platform brokerskich i bierz się do dzieła:
Otwierając pozycje krótkie, obłowiłbyś się po same uszy.
Możliwość nr 2: akcje o niskiej zmienności
Kolejnym mądrym posunięciem w dobie kryzysu jest inwestowanie w akcje o niskiej zmienności. Tego rodzaju udziały należą do najbardziej stabilnych. Oznacza to, że ich wartość ulega jedynie niewielkim zmianom w trakcie recesji, a w niektórych przypadkach kryzys nie ma nie najmniejszego wpływu. Z drugiej strony akcje o niskiej zmienności dostarczają znacznie mniej emocji. Kiedy sytuacja na rynku zaczyna się stabilizować, cena tych udziałów również nie ulega większym zmianom.
Pewnie zachodzisz w głowę, jakie rodzaje akcji cechują się niską zmiennością? Są to akcje spółek, świadczących usługi lub dostarczających produkty, na które zawsze jest zapotrzebowanie. Przykładowo, może być to spółka działająca w branży telekomunikacyjnej: w końcu nawet w dobie kryzysu ludzie wciąż będą do siebie dzwonić. Kolejny przykład stanowią spółki działające w branżach spożywczych oraz medycznych.
Do tego rodzaju spółek o relatywnie niskiej zmienności należy firma McDonald’s. W czasie kryzysu ludzie liczą się z każdym groszem. Z tego względu pośród klasy średniej wzrasta zainteresowanie sieciami fast food, ponieważ oferują one stosunkowo tanią żywność. Z kolei, kiedy gospodarka staje na nogi, najbiedniejsi znów mogą sobie pozwolić na stołowanie w McDonald’s. Niezależnie od sytuacji w restauracjach McDonald’s nie brakuje klientów, a co za tym idzie, ceny akcji nie ulegają znacznym zmianom.
Mało tego, istnieją pewne rodzaje produktów, na które wzrasta popyt w czasie recesji. Do takich wyrobów zaliczamy alkohol oraz inne środki związane z rozrywką. Ludzie przywarci do muru nieustannie szukają okazji do wrzucenia na luz, aby zapomnieć o szarej rzeczywistości, która ich otacza.
Możliwość nr 3: Kryzys okazją do inwestycji.
Kryzys może stać się niebywałą okazją do inwestycji, ale tylko jeśli spodziewasz się wzrostu rynku giełdowego w związku z potencjalnie dobrymi wiadomościami. Słowa piosenki Budki Suflera, które brzmią „Po nocy przychodzi deszcz, a po burzy spokój”, doskonale oddają ducha giełdy papierów wartościowych. Tak jak widać to na poniższym wykresie, po Globalnym Kryzysie Finansowym nastąpił doskonały moment na zakup akcji.
Z powodu paranoi inwestorów kursy giełd lecą na szyję. Aczkolwiek to wcale nie oznacza, że sytuacja finansowa danej spółki nagle uległa pogorszeniu. Bywa, że cena określonej akcji znacznie spadnie, pomimo iż samej spółce nie wiedzie się najgorzej. Chociażby z tego względu warto poszukać okazji w dobie kryzysu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup akcji podczas kryzysu, lepiej uważnie przyjrzyj się obrotom danej firmy.
Jak się okazało, kryzys ekonomiczny 2008 był doskonałą okazją do inwestycji.
Jak profesjonalni inwestorzy radzą sobie z kryzysem?
Z punktu widzenia inwestora zawodowego mądrym posunięciem byłoby zgromadzenie dostatecznej ilości gotówki. Dzierżąc w ręku odpowiednie aktywa płynne, z pewnością skorzystasz na odradzającym się rynku.
W dobie kryzysu ekonomicznego ciężko jest określić zmiany cen akcji i chociażby z tego względu radzimy zachować zdrowy rozsądek. Inwestując określoną sumę pieniędzy co miesiąc, wchodzisz ostrożnie do gry, kiedy jej obroty sięgają zenitu. To wszystko daje szansę na bardziej stabilny zysk.
Długoterminowi inwestorzy mają tendencję do przechowywania swoich akcji przez dłuższy czas. W międzyczasie otrzymują oni wypłaty z tytułu dywidend, dzięki czemu szybciej odkują się po ewentualnej stracie. Masowo nabywając udziały w dobie kryzysu, zyskujesz lepszą cenę od sztuki.
Zainwestowanie dodatkowych pieniędzy w pewne akcje byłoby mądrym posunięciem. Najpewniejszą inwestycją pod słońcem jest złoto. Kiedy ludzie są niepewni swojej przyszłości, szukają tego rodzaju komfortu. Wtedy człowiek staje przed możliwością zainwestowania zysku w złoto w celu nadrobienia (chwilowych) strat.
Ponadto, podczas kryzysu można skorzystać na dodatkowym ubezpieczeniu. Wiadomo, nie ma nic za darmo, i tak też w tym wypadku ta opcja wiąże się dodatkowymi kosztami. No, chyba że twoim „ubezpieczeniem” będzie spekulacja przy spadających cenach. Przykładowo, jest to możliwe poprzez wykupowanie opcji.
Niezależnie od obranej ścieżki, warto zachować spokój. Nie przeżywaj zbytnio swoich rezultatów. Przepisem na porażkę w dobie kryzysu ekonomicznego jest działanie w panice.
Złoto ma się dobrze podczas kryzysu ekonomicznego
Jak aktywni inwestorzy radzą sobie z kryzysem?
Aktywny inwestor bez oporów nabywa lub sprzedaje akcje w czasie kryzysu. Z reguły odbywa się na zasadzie podążania zgodnie z trendem. Niezależnie od przypadku należy pamiętać, że przewidzenie punktu zwrotnego kryzysu stanowi twardy orzech do zgryzienia, a czasami jest wręcz niemożliwe. Dysponując odpowiednią wiedzą, będziesz w stanie zdecydować o tymczasowej sprzedaży części swoich akcji.
Jeszcze mądrzejszą strategią może okazać się dokonanie krótkiej sprzedaży swoich akcji. Staje się to możliwe dzięki kontraktom CFD oraz opcjom. Kierując się tą strategią, możesz rzeczywiście wzbogacić się przy rynku spadkowym.
Inwestorzy aktywni niekiedy decydują na tymczasowe inwestycje w surowce, włączając w złoto i srebro, co na ogół wychodzi im na dobre. Nie ma potrzeby bezpośredniego inwestowania w kruszce, zawsze można dokonać zakupu udziałów kopalni, które wydobywają metale szlachetne.
Jakie akcje są kryzyso-odporne?
Podczas recesji warto skupić uwagę na akcjach kryzyso-odpornych, ponieważ niektóre z nich są w stanie przetrwać nawet najcięższe chwile. Jeśli chcesz podjąć poważne kroki, wpierw musisz poznać przyczynę kryzysu. Przykładowo, u podstaw Bańki Internetowej leży zupełnie inna przyczyna niż w wypadku Globalnego Kryzysu Finansowego. W pierwszym wypadku wiele firm z działu IT odnosiło straty, podczas gdy w drugim przykładzie swoje dwa grosze dołożyły banki.
Akcje kryzyso-odporne nie są podatne na wahania cykliczne. Oznacza to, ze opłacalność nie jest uzależniona od stanu gospodarki. Na przykład, supermarkety to spółki odporne na wahania cykliczne, ponieważ nawet w trakcie kryzysu ekonomicznego ludzie wciąż będą musieli jeść.
Udziały, które mają się dobrze w trakcie recesji, z reguły charakteryzują się wysokim marginesem oraz niskim poziomem zadłużenia. Co więcej, odpowiednia zdolność kredytowa może dodatkowo zagrać na korzyść w przypadku kontraktów długoterminowych. Po tym można poznać, że dana spółka spodziewa się napływu gotówki w niedalekiej przyszłości.
Przyjrzyjmy się teraz z bliska akcjom spółek, które są wyjątkowo odporne na kryzys.
Unilever
Unilever to ogromna spółka, znana na całym świecie, jej nieugięte akcje zawsze mają się dobrze, bez względu na kryzys ekonomiczny. To wszystko spółka zawdzięcza swojej produkcji skupionej wokół wyrobów konsumenckich, bez których nie można się obejść w życiu codziennym. Nawet podczas recesji niegarnięty zarost drażni tak samo mocno. Ponadto, akcje przynoszą przyzwoitą wypłatę dywidend, co staje się dodatkowym atutem w przypadku tej opcji kryzysowej.
Ahold Delhaize
Akcje Ahold Delhaize również radzą sobie dobrze podczas recesji. Było to całkiem wyraźne w trakcie pandemii Covid-19. Nawet w najgorszych chwilach ludzie wciąż muszą robić zakupy. Ahold specjalizuje się w sprzedaży online, co staje się szczególnie dochodowe w wyjątkowych sytuacjach. Mało tego, Ahold Delhaize ma ugruntowaną pozycję na rynku, co czyni tę spółkę jeszcze bardziej atrakcyjną na wypadek krachu.
Admiral Group
Kolejnym przykładem spółki niepodatnej na wahania cykliczne i odpornej na kryzys jest Admiral Group. Jest to brytyjska firma ubezpieczeniowa. W dobie kryzysu coraz mniej ludzi decyduje się podróżować, a jednak ubezpieczenia samochodowe mają się na wyraz dobrze. Świat wokół jest nastawiony pesymistycznie względem przyszłości? Jeśli tak, to ubezpieczenia mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Pasywna strategia inwestycyjna
Pasywna strategia to dobre rozwiązanie dla ludzi z ograniczoną wiedzą ekonomiczną, którzy również pragną skorzystać na kryzysie ekonomicznym. Cała idea polega na regularnym inwestowaniu określonej kwoty w fundusze indeksowe co tydzień albo raz na miesiąc.
Fundusze indeksowe skrupulatnie śledzą rozmaite produkty inwestycyjne. Warto rozważyć fundusz charakteryzujący się odpowiednim stopniem dywersyfikacji. Dokonując okresowych inwestycji pasywnych, wkraczasz do gry, mając w rękawie zarówno asy, jak i dziewiątki. Wprawdzie ogarniesz przyzwoity zysk po upływie dłuższego czasu i – co więcej – ryzyko jest małe, a dochody stabilne. Niemniej jednak nie da się ukryć, że ominie Cię okazja do sowitego zarobku przy odpowiednim wyczuciu rynku.
Czy warto pozbywać się akcji podczas kryzysu?
Jeśli jesteś w posiadaniu portfolio inwestycyjnego, nastawionego na osiągnięcie zysku ze wzrostu cen w dłuższej perspektywie, lepiej nie podejmuj żadnych działań.
Dokonałeś zakupu akcji danej spółki w przeszłości, ponieważ darzysz ją zaufaniem. W wielu przypadkach gwałtowny spadek cen akcji wynika bezpośrednio z kiepskiej sytuacji ekonomicznej. Kiedy kryzys wygasa, z reguły następuje wzrost rynkowy i chociażby z tego względu sprzedaż akcji w krytycznym momencie nie zalicza się do najmądrzejszych posunięć.
Czym jest krach giełodowy?
A stock market crash is a strong drop in the stock markets. During a crash, the majority of the market decreases in value. Investors often panic and try to sell their shares in order to prevent further losses. A stock market crash often goes hand in hand with an economic crisis.
Krach giełdowy to inaczej niezwykle wyraźny spadek kursów na giełdach papierów wartościowych. W czasie krachu w większości wypadków rynki tracą swoją wartość. Taka atmosfera wywołuje panikę wśród inwestorów, którzy w panice próbują wyprzedać swoje akcje, aby zapobiec dalszym stratom. Na ogół krach idzie w parze z kryzysem ekonomicznym.
Co odróżnia krach od recesji?
Krach z natury ma bardziej chwilowy wydźwięk. Jeśli chcesz zarobić na krachu, musisz trzymać rękę na pulsie i działać jak karabin. Recesja, lub tzw. kryzys ekonomiczny, trwa znacznie dłużej. Powstanie z kolan po recesji może zająć wiele lat.
Czy warto inwestować w dobie kryzysu?
Nie ma się nad czym zastanawiać, kryzys jest po to, aby inwestować! Jak historia pokazuje, inwestorzy osiągali największe dochody podczas kryzysów ekonomicznych. Im bardziej negatywnie nastawiony jest ogół rynku, tym więcej opcji pojawia się przed tobą.
Niemniej jednak ryzyko wciąż czycha za rogiem, tak więc musisz mieć oczy dookoła głowy. Zawsze istnieje ryzyko, że określone spółki nie przetrwają najtrudniejszego okresu i chociażby z tego względu należy zapewnić odpowiednią dywersyfikację. Nie lokuj całego kapitału w akcjach jednej spółki. Szczególnie na wstępie kryzysu ekonomicznego należy brać pod uwagę bardziej stabilne udziały.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.