Co to jest handel CFD i jak to działa?
Kontrakty CFD lub kontrakty na różnice kursowe stały się niezwykle popularne wśród inwestorów, ale czym dokładnie są kontrakty CFD i jak w nie inwestować? W tym artykule przeczytasz wszystko, co musisz wiedzieć o tym popularnym instrumencie pochodnym.
Gdzie możesz handlować CFD?
Specjalni brokerzy CFD są miejscem, w którym można inwestować w CFD. Przyjrzyjmy się szybko dwóm znanym i wiarygodnym brokerom CFD:
eToro
Kolejną niezawodną stroną, na której można handlować kontraktami CFD, jest eToro. Na eToro możesz korzystać z zaawansowanych narzędzi analitycznych i to sprawia, że eToro jest bardzo odpowiednie dla poważnych inwestorów, którzy chcą być aktywni w daytrading’u. Skorzystaj z przycisku, aby załóżyć bezpłatne konto demo na eToro:
Plus500
Platforma Plus500 została w pełni zoptymalizowana, aby zapewnić płynny obrót kontraktami CFD – Plus500CFD z ponad 2800 instrumentami CFD, Plus500Invest z ponad 2700 akcjami (dostępnymi w niektórych krajach), oraz Plus500Futures – platforma kontraktów futures dostępna tylko w USA. Oprogramowanie Plus500 jest niezwykle przyjazne dla użytkownika i umożliwia rozpoczęcie handlu kontraktami CFD na wszystkich znanych akcjach, towarach, funduszach indeksowych i parach walutowych. Dodatkową zaletą platformy Plus500 jest fakt, że oferuje ona bezpłatną i nieograniczoną wersję demonstracyjną, która pozwala na wypróbowanie wszystkich możliwości.
Czym są kontrakty CFD?
CFD jest instrumentem pochodnym co oznacza, że kontrakty CFD zawsze odnoszą się do aktywów bazowych. Może to być na przykład akcja Apple. Poszczególne strony uzgadniają, że będą wymieniać różnice cenowe pomiędzy ceną otwarcia (ceną zakupu) i zamknięcia (ceną sprzedaży) transakcji na aktywach bazowych. Handel CFD akcjami firmy Apple jest bardzo podobny do handlu akcjami firmy Apple.
Poniżej od razu zobaczysz, co omówiono w podręczniku na temat handlu CFD:
- Handel CFD: jak możesz handlować CFD?
- Dźwignia finansowa: jak mogę zastosować dźwignię finansową
- Margin Call: czym jest margin call?
- Automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat: czym jest stop loss?
- Spadek cen: jak można skorzystać na spadku cen?
- CFD koszty: jakie są koszty handlowania CFD?
- Zalety & wady handlowania CFD.
Jak mogę handlować kontraktami CFD?
Możesz handlować kontraktami CFD u internetowego brokera. Kiedy handlujesz kontraktem CFD, zawsze masz dostępne dwie opcje:
- Kupowanie: zarabiasz pieniądze, gdy wartość bazowa wzrasta.
- Otwieranie pozycji krótkiej: zarabiasz pieniądze, gdy wartość bazowa spada.
Ewolucja cen aktywów bazowych decyduje o wyniku. Kiedy kupujesz CFD na akcje Apple, zarabiasz pieniądze, kiedy cena akcji Apple wzrasta. W tym przykładzie, gdy cena spada, tracisz pieniądze.
Jak mogę korzystać z dźwigni finansowej?
Ważną cechą CFD jest możliwość korzystania z tzw. dźwigni finansowej. Kiedy korzystasz z dźwigni finansowej, musisz zainwestować tylko niewielką część całej inwestycji. Maksymalny wskaźnik dźwigni finansowej, który może być zastosowany przez osobę prywatną, wynosi 1:30. Handel z wykorzystaniem dźwigni finansowej ma tę zaletę, że może być wykorzystany do osiągnięcia większych zysków. Wyraźną wadą jest większe ryzyko strat.
Ale jak dokładnie działa handel CFD z wykorzystaniem dźwigni finansowej? Kiedy otwierasz zlecenie, musisz określić kwotę transakcyjną. Współczynnik dźwigni 1:5 jest stosowany, jeśli saldo na Twoim rachunku wynosi 1.000$ i zdecydujesz się kupić 5.000$ akcji CFD. Kiedy stosujesz dźwignię zarówno Twoje potencjalne zyski, jak i potencjalne straty rosną:
- Kiedy kontrakt CFD wzrośnie o 10%, Twój zysk wyniesie 50%.
- Kiedy kontrakt CFD zmniejsza się o 10%, strata wynosi 50%.
Dźwignia finansowa pozwala na dokonanie większej inwestycji przy mniejszej ilości pieniędzy, niemniej jednak, należy pamiętać, że handel z dźwignią jest sprawą ryzykowną. Kiedy nie masz wystarczająco dużo pieniędzy na swoim koncie, możesz doświadczyć wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Dzięki handlowi CFD możesz stracić całą swoją inwestycję.
Uważaj na margin call
Brokerzy nie chcą tracić pieniędzy i dlatego wdrożyli wbudowaną warstwę ochronną. Przecież broker nie chce być odpowiedzialny za Twoje straty, dlatego też korzystanie z dźwigni finansowej idzie w parze z depozytem zabezpieczającym. Kiedy cena aktywów spadnie o 20%, wszystkie pieniądze na Twoim rachunku zostaną utracone, kiedy zastosujesz dźwignię 1:5.
Jeśli cena dalej spadnie do 21%, broker będzie musiał zainwestować dodatkowe środki. Aby zapobiec podobnej sytuacji, brokerzy korzystają z wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Kiedy saldo na rachunku zmieni się na 0$, broker zwróci się do klienta o wpłatę środków, aby uniknąć zamknięcia pozycji. Jeśli nie zdeponujesz dodatkowych środków, broker będzie zmuszony do zamknięcia Twoich pozycji, aby zapobiec ich utracie.
Wezwanie do uzupełnienia depozytu (ang. margin call) może być bardzo irytującą funkcją, dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej dokładnie rozważyć czy można zrekompensować oczekiwany spadek ceny przed faktycznym wzrostem ceny przy zakupie CFD. Jeśli nie jesteś ostrożny, ryzykujesz utratę całej inwestycji na jednej transakcji.
Korzystanie z automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss)
Właściwym sposobem zapobiegania wezwaniu do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego jest skorzystanie z funkcji stop loss. Jest to dość proste w oprogramowaniu do handlu CFD i wskazuje, przy którym procencie straty Twoja pozycja zostanie automatycznie zamknięta.
Rozsądne jest, aby zawsze korzystać z funkcji stop loss. W ten sposób możesz zapobiec sytuacji, w której jedna negatywna pozycja zniszczy całe Twoje konto. Kiedy chcesz skorzystać z gwarantowanego automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss), będziesz musiał zapłacić dodatkową prowizję. W wyjątkowych sytuacjach rynkowych (takich jak krach na rynku), czasami może dojść do opóźnionego stop loss. W przypadku normalnego stop loss będziesz musiał zapłacić za to opóźnienie, jednak w przypadku gwarantowanego stop loss koszty te są pokrywane przez brokera.
Jak mogę korzystać ze zleceń?
Oprócz korzystania z funkcji stop loss podczas handlu kontraktami CFD, można również korzystać ze zleceń. Pozwalają Ci ustawić wartość, po której automatycznie otworzysz daną pozycję. Stop loss może zapewnić, że zbytnio Twoja strata się nie zwiększy. Możesz również ustawić wartość Take Profit, która wskazuje poziom, na którym automatycznie odbierzesz swój zysk.
Łącząc wszystkie te cechy i funkcjonalności możesz w dużym stopniu zautomatyzować handel CFD. Logicznie rzecz biorąc, wszystko zaczyna się od przeprowadzenia rozszerzonej analizy, niemniej jednak, kiedy znasz już wszystkie tajniki i wiesz, co robić w danym momencie, nie musisz już siedzieć przed swoim komputerem 24/7, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i oczy!
Złożenie zlecenia u brokera CFD.
Zarabianie na spadku cen
Kolejną wyraźną zaletą handlu CFD jest fakt, że można również czerpać korzyści ze spadków cen poprzez otwieranie pozycji krótkiej. Można to zrobić naciskając przycisk „pozycja krótka” na swoim rachunku brokerskim CFD. Otwarcie takiej pozycji na CFD daje bezpośrednią korzyść ze spadających cen akcji lub aktywów.
Kiedy bezpośrednio kupuje się akcje, to raczej trudno jest czerpać korzyści ze spadających cen. Handel CFD umożliwia jednak czerpanie zysków z szerokiego zakresu różnych wahań rynkowych i okoliczności.
Jakie są koszty handlowania CFD?
Handel CFD niestety nie jest darmowy. Kiedy handlujesz kontraktami CFD, nie płacisz stałej stawki prowizji. Jest to korzystne dla inwestorów, którzy chcą inwestować niewielkie ilości pieniędzy. Inwestując w kontrakty CFD płacisz tzw. spread, który jest różnicą pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży. W zależności od ilości, spread na aktywach może się zwiększać lub zmniejszać.
Kiedy inwestujesz w kontrakty CFD, musisz również wziąć pod uwagę opłatę za finansowanie. Kiedy handlujesz CFD, broker pożycza pieniądze na utrzymanie pozycji. Przy wskaźniku dźwigni 1:5, 80% pieniędzy należy do brokera. Aby utrzymać tę pozycję, broker pobiera dzienną opłatę za finansowanie.
Ta opłata finansowa będzie pobierana tylko wtedy, gdy użytkownik zdecyduje się utrzymać pozycję na noc. Procenty opłat finansowych są zawsze wyświetlane obok każdego CFD. Logicznie rzecz biorąc, dzienne koszty transakcji są dość niskie, jednak kontrakty CFD nie są tak naprawdę korzystne jako opcja dla inwestycji długoterminowych. W dłuższej perspektywie czasowej opłaty finansowe szybko rosną do kilku procent i będzie to odbywać się kosztem zysku.
Handlowanie kontraktami CFD w praktyce
Kiedy zaczniesz handlować kontraktami CFD możesz zauważyć, że wartość kontraktu CFD jest ściśle związana z wartością rzeczywistej akcji. Oznacza to, że kiedy zaczynasz handlować kontraktami CFD, to nie będziesz musiał wykonywać skomplikowanych obliczeń. Wiele innych instrumentów pochodnych wymaga sporego wysiłku obliczeniowego, aby określić swój zysk. Ustalenie zwrotu z kontraktów CFD jest o wiele bardziej wygodne. Zademonstrujmy to za pomocą fikcyjnej inwestycji na kontraktach CFD firmy Apple:
W pierwszym przykładzie kupujemy kontrakt CFD – załóżmy, że kupujesz CFD na akcje firmy Apple i aktualna cena wynosi 200$. Stan Twojego konta również wynosi 200$. Decydujesz się na zakup 5 akcji CFD przy użyciu dźwigni 1:5. Cena akcji wzrasta wtedy z 200$ do 220$ – w tym przypadku Twój zysk wynosi 20$ za akcję i osiągnąłeś 50% zysku zamiast 10%.
Możesz również zainwestować w CFD, aby spekulować na spadku ceny akcji Apple CFD. W poprzednim przykładzie cena akcji Apple CFD wynosiła 200$. Załóżmy, że na swoim koncie masz również saldo 200$. Ponownie kupujesz 5 akcji i korzystasz z dźwigni 1:5. Cena akcji ponownie wzrasta z 200$ do 220$. W tym konkretnym przypadku tracisz 20$ za akcję. Dźwignia finansowa spowodowała stratę w wysokości 50%, a nie 10%.
Inwestując w kontrakty CFD z dźwignią finansową, powiększasz swoje zyski i straty. Oprogramowanie brokera często pokazuje w czasie rzeczywistym, ile zyskałeś lub straciłeś, niemniej jednak radzimy każdemu, aby przed otwarciem pozycji dokonywał tego typu obliczeń. Ta wcześniejsza kalkulacja pomoże Ci ustalić, czy transakcja uzasadnia ryzyko.
Dodatkowo należy pamiętać, że chociaż łatwo jest zrozumieć mechanizm bazowy kontraktów CFD, to inwestowanie w CFD wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje. Istnieje niestety duże prawdopodobieństwo, że stracisz swój cały depozyt.
Co sprawia, że CFD jest takie interesujące: zalety
- W przypadku CFD nie płacisz stałych kosztów transakcji.
- Możesz użyć dźwigni finansowej, aby powiększyć swoje zyski (i niestety również straty!).
- Możesz spekulować na spadających cenach poprzez otwarcie pozycji krótkiej.
- Używając automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss), możesz ograniczyć swoje potencjalne straty.
- Wszystkie możliwości można przetestować za pomocą konta demo.
- Możesz handlować różnymi znanymi aktywami.
- Handel CFD możesz zacząć już od zaledwie 100$.
CFD wady
- Wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego może spowodować utratę całej inwestycji.
- Musisz opłacać finansowanie pozycji długoterminowych.
- Twoje straty mogą się szybko kumulować.
Podsumowanie na temat spekulacji CFD
Handel lub spekulacja CFD może być naprawdę ekscytująca, ponieważ kontrakty CFD oferują wiele elastyczności i możliwości, przez co mogą być bardziej atrakcyjne niż wiele innych instrumentów pochodnych. Jednak pamiętaj, żeby nie dać się zwieść tej prostocie, którą możesz zauważyć na pierwszy rzut oka. CFD może być negatywnym czynnikiem zmieniającym grę, a gdy podejmiesz złą decyzję, w mgnieniu oka możesz stracić całą inwestycję, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś poćwiczyć na darmowym koncie demo. Skorzystaj z tego przycisku, aby założyć darmowe konto demonstracyjne i rozpocząć ćwiczenia z inwestowanie w kontrakty CFD:
Informacje o handlu CFD
Zacznij handlować CFD już dziś
Tutoriale dotyczące handlu kontraktami CFD
- Jak działa handel kontraktami CFD?
- Wyjaśnienie handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej
- Zarządzanie swoimi pozycjami (take profit, automatyczne zamykanie pozycji krótkiej, zlecenia…)
- Zyski i straty (bilans i marże)
- Koszty handlu kontraktami CFD
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.