Czym jest zlecenie stop loss?

Kiedy rozpoczniesz swoją przygodę z inwestowaniem, to automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (ang. stop loss) jest niezbędne, dzięki czemu możesz zminimalizować straty na swoich inwestycjach. Ale czym tak naprawdę jest zlecenie stop loss oraz jak można je wykorzystać, aby ograniczyć straty i zmaksymalizować zyski? W tym artykule możesz przeczytać wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Czym jest zlecenie stop loss?

Stop loss to zlecenie, które jest automatycznie wykonywane po osiągnięciu określonej ceny. Możesz ustawić automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat (stop loss) po zakupie akcji. Wartość stop loss wskazuje stratę, po której akcje powinny zostać sprzedane automatycznie. Zlecenie Stop Loss można wykorzystać u dowolnego znanego brokera: m.in. na platformie Plus500, eToro i DEGIRO.

Po otrzymaniu lub przekroczeniu wartości zlecenia Stop Loss aktywowane jest zlecenie rynkowe. Zlecenie to jest następnie realizowane po najlepszym dostępnym kursie. Zlecenie Stop Loss nie stanowi zatem żadnej gwarancji: na rynku o dużej zmienności można uzyskać mniej korzystny kurs. Z gwarantowanym stop loss zapewniasz, że Twoje zlecenie jest zawsze realizowane po określonej wartości.

Jak używać stop loss?

Bardzo dobrym brokerem, który nadaje się do aktywnego handlu jest Plus500. Na platformie Plus500 możesz używać kontraktów CFD do otwierania pozycji zarówno na rosnące, jak i na spadające ceny akcji. Na Plus500 użytkownik ma także możliwość wykorzystania zlecenia stop loss. Kliknij tutaj, aby założyć bezpłatne konto demonstracyjny w serwisie Plus500.

Po otwarciu pozycji w serwisie Plus500 użytkownik może wybrać opcję zamknięcia ze stratą. W tym miejscu można wprowadzić kwotę, przy której pozycja musi zostać automatycznie zamknięta.

stop loss zlecenie Plus500Plus500 oferuje możliwość ustawienia stop loss. Ceny są przykładowe

Korzystanie ze zlecenia stop do sprzedaży

Przy zakupie akcji za 5$ możesz podjąć decyzje, że chcesz zamknąć inwestycję ze stratą 1$ i w takim przypadku ustawiłbyś zlecenie stop limit na 4$. Kiedy cena akcji spadnie do 4$ lub mniej, to zostanie aktywowane zlecenie stop loss. Kiedy rynek porusza się powoli, akcje są sprzedawane po cenie 4$. W niektórych przypadkach rynek może poruszać się szybko, a akcje można wtedy sprzedać po niższej cenie, np. za 3,90$.

Korzystanie ze zlecenia stop podczas kupowania

Możesz również użyć zlecenia stop limit w celu zakupienia akcji. Następnie ustawiasz wartość, na podstawie której chcesz kupić akcje. Przykładowo, możesz zdecydować, że chcesz kupić akcję, gdy jej wartość osiągnie 5$, a gdy cena akcji spadnie do 5$ lub mniej, akcje są kupowane po najkorzystniejszej dostępnej cenie. Jeśli rynek jest bardzo niestabilny, cena może spaść jeszcze bardziej, zanim Twoje zlecenie zostanie zrealizowane.

Czym jest zlecenie stop limit?

Można również wybrać zlecenie stop limit. Tak jak w przypadku zlecenia Stop Loss, zlecenie jest składane po osiągnięciu określonej ceny akcji, ale w tym przypadku jednak składane jest zlecenie z limitem ceny. Za pomocą zlecenia z limitem ceny można wskazać przedział cenowy, w którym chcesz wykonać zlecenie.

Zaletą zlecenia z limitem ceny jest to, że zlecenie jest realizowane tylko po określonej przez użytkownika cenie. Wadą jest to, że czasami zlecenie nie jest w ogóle realizowane. Kiedy korzystasz ze zlecenia Stop Loss w celu ograniczenia strat, to niestety, ale mogą się one jeszcze bardziej kumulować.

Czym jest zlecenie Stop Loss kroczący?

Specjalnym rodzajem stop loss jest zlecenie Stop Loss kroczący (ang. trailing stop-loss). Zlecenie trailing stop loss porusza się wraz z ceną akcji i można je wykorzystać do ograniczenia strat i maksymalizacji zysków. Z zleceniem trailing stop-loss, ustawiasz określoną wartość, w której pozycja zostaje automatycznie zamknięta,

jednak wartość ta nie jest bezwzględna, lecz względna. Stop loss przesuwa się wraz z ceną, gdy ona porusza się w korzystnym kierunku. Kiedy otwierasz pozycję o 20,00$ z trailing stop na 19$, a cena wzrasta do 25$, trailing stop automatycznie przesuwa się do 24$.

Czym jest zlecenie stop gwarantowane?

Upewnij się, że broker oferuje możliwość wykonania gwarantowanego stop. Z gwarantowanym zleceniem stop, Twoje akcje są gwarantowane do sprzedaży po zadeklarowanej wartości. Aby skorzystać z gwarantowanego zlecenia stop, będziesz musiał zapłacić dodatkowe opłaty transakcyjne.

Z gwarantowanym stopem procentowym, możesz być pewien, że pozycja zostanie zamknięta po tej stracie, nawet jeśli rynek nagle gwałtownie spadnie. Plus500 jest wysokiej jakości brokerem, u którego można skorzystać z gwarantowanego stopu procentowego (ang. guaranteed stop loss). W Plus500 możesz za darmo wypróbować te możliwości za pomocą konta demonstracyjnego. Aby bezpośrednio założyć konto, należy skorzystać z poniższego przycisku:

82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.82% inwestorów detalicznych, posiadających konta u tego dostawcy usług, ponosi stratę inwestując poprzez kontrakty CFD. Powinieneś dokładnie przemyśleć, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

stop_loss

Dla kogo najbardziej odpowiedni jest stop loss?

Wielu inwestorów długoterminowych nie korzysta z stop loss. Celem inwestora jest posiadanie akcji przez długi czas, a wypłacając dywidendę, osiągają pozytywny wynik w długim okresie czasu. Osoby inwestujące długoterminowo często kupują dodatkowe akcje, gdy cena spada na krótki okres.

Dla aktywnego inwestora zawsze wskazane jest zastosowanie stop loss, szczególnie jeśli chcesz spekulować na rynku akcji w krótkim czasie. Mądrze jest określić, po jakiej cenie weźmiesz stratę i zysk, zanim otworzysz inwestycję. Podejmując takie decyzje z wyprzedzeniem, zapobiegasz pozostawieniu otwartej pozycji na zbyt długi czasu.

Wielu początkujących inwestorów ma tendencję do zbyt długiego pozostawiania otwartych stratnych pozycji i zbyt wczesnego odcinania dochodowych pozycji.

Jak używać zlecenia stop loss?

Losowe ustawienie zlecenia Stop Loss nie jest mądrą decyzją i lepiej jest zdecydować o poziomie na podstawie dokonanej dobrej analizy. Wielu inwestorów korzysta z analizy technicznej, dzięki której można analizować i przewidywać ruchy rynku.

Na cenę akcji silny wpływ mają zlecenia Stop Loss innych inwestorów. Przykładowo, jeśli inwestorzy wspólnie składają zlecenia stop na poziomie horyzontalnym, istnieje duża szansa, że cena będzie tam dalej spadać.

Jakie są zalety zleceń stop-loss?

Możliwość skorzystania z stop loss w strategii inwestycyjnej ma oczywiście swoje zalety. Stop loss pozwala na zarządzanie Twoimi stratami, dzięki czemu możesz zapewnić, że pozycja zostanie zamknięta natychmiast po osiągnięciu określonej straty,

jednak możesz również wykorzystać Stop Loss do zabezpieczenia swoich wygranych. Nazywane jest to również zleceniem take profit i działa to podobnie jak stop loss, z tą tylko różnicą, że pozycja jest teraz automatycznie zamykana z określonym zyskiem.

Możliwe jest również wykorzystanie zlecenia Stop Loss jako zlecenia. Przykładowo, możesz ustawić wartość na niższą kwotę, a kiedy ta kwota zostanie osiągnięta, automatycznie kupisz pewną ilość akcji.

W sumie, zlecenia Stop Loss dają Ci większą kontrolę nad inwestycjami. Nawet, gdy śpisz lub jesteś offline, możesz mieć pewność, że Twoje inwestycje są dobrze zarządzane. Wykorzystanie zleceń Stop Loss jest z pewnością bardzo zalecane dla aktywnego inwestora.

Jakie są wady zleceń stop loss?

Zlecenie stop loss może również spowodować utratę pieniędzy, zwłaszcza jeśli ustawisz zlecenie Stop Loss zbyt blisko aktualnego kursu, to jest ryzyko, że stracisz pieniądze na swojej pozycji. Nawet w przypadku wyraźnego trendu, cena zawsze porusza się w przeciwnym kierunku.

Korekta

Dlatego ważne jest, aby dokładnie zbadać, na jakim poziomie występuje duża zmiana, która zmieni trend. Upewnij się, że cena ma wystarczająco dużo miejsca, aby się poruszać. Pozostawiając trochę miejsca na oddychanie, zapobiega się utracie pieniędzy tuż przed tym, jak cena zmieni się w przewidywanym kierunku.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.