Inwestowanie pieniędzy: 12 najlepszych sposób na dokonanie inwestycji
Pragniesz inwestować z powodzeniem w 2020, ale nie masz zielonego pojęcia, od czego zacząć? Dzięki naszym wskazówkom inwestycyjnym korzystnie obrócisz swoimi pieniędzmi! A najlepsze jest to, że wcale nie potrzebujesz ekonomicznego wykształcenia, aby móc skorzystać z wielu dochodowych okazji.
Kiedy warto zacząć inwestować?
Moim zdaniem istnieje tylko jedna właściwa chwila na rozpoczęcie przygody z inwestycją: to dzisiaj! Odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym, z góry wiesz, że kokosów nie zbijesz. Uwzględnij do tego inflację, która zmniejszy siłę nabywczą twojej kasy w dłuższej perspektywie. To bez sensu, nieprawdaż?
Mało tego, im wcześniej zaczniesz inwestować, tym większy plon zbierzesz z procentu składanego, nie wspominając zyskach ze zwrotów. Twoje pieniądze będą rosły w oczach, jeśli będziesz ponownie inwestować swój zysk.
W tym artykule omówimy kilka ciekawych opcji inwestycyjnych:
- Akcje
- Nieruchomości
- Derywaty
- Fundusze inwestycyjne
- Obligacje
- Kryptowaluty
- Smart systemy traderskie
- Surowce
- Startupy
- Pożyczki konsumenckie
- Depozyty
- Twoja emerytura
1 Inwestowanie na giełdzie
Najbardziej popularną formą inwestycji wciąż pozostaje obrót akcjami. Wielu ludzi pojmuje inwestowanie w akcje poprzez archaiczny stereotyp. Kupowanie udziałów to coś dla facetów w nudnych garniturach, co nie? W rzeczywistości to postrzeganie całkowicie mija się z prawdą! Obecnie handel akcjami odbywa się za pomocą kilku kliknięć.
To szalenie istotne, aby kupować akcje w odpowiednich odstępach czasu. Wielu ludzi popełnia błąd, stawiając wszystko na jedną kartę. Niemniej jednak ciężko jest przewidzieć w jakim kierunku podąży rynek. Rozpoczynając swoją przygodę rozważnie, masz większe szanse dotrzeć na sam szczyt, nie wspominając o wyższych zwrotach.
Przy inwestycji w akcje z palcem w nosie możesz osiągnąć zwroty na poziomie 5 – 8% w skali roku. Regularnie inwestując zyski, znacznie powiększysz swoje aktywa w dłuższej perspektywie. Chcesz wiedzieć, gdzie oraz w jaki sposób kupić akcje? Nasz artykuł na temat kupowania akcji rozwieje twoje wątpliwości.
Ważne, aby rozpocząć rozważnie
2 Inwestowanie w nieruchomości
Inwestowanie w 4 ściany nigdy nie traci na popularności. Nic w tym dziwnego: przy inwestycji w nieruchomość można osiągnąć podwójny zwrot. Nabywając lub wynajmując dom, zyskujesz stałe źródło dochodu. Ponadto, ceny nieruchomości rosną z biegiem czasu, a co za tym idzie, sprzedając dom w przyszłości, znów osiągniesz całkiem przyzwoity zwrot!
To tyczy się zwłaszcza naszych czasów, ponieważ inwestowanie w nieruchomości jest obecnie niebywale atrakcyjne. Dzięki niskim stopom oprocentowania możesz korzystnie pożyczyć pieniądze, za które zakupisz mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem. Wielu ludzi decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ zysk z wynajmu zwraca ratę kredytu, a także przynosi zysk.
Wielu ludzi niechętnie inwestuje w nieruchomości, ponieważ myślą, że to sporo zachodu. Jednakże nie zawsze musi tak być! Możesz zatrudnić ludzi, którzy zajmą się formalnościami za niewielki procent zysku. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega inwestowanie w nieruchomości? Zapoznaj się z naszym wnikliwym poradnikiem na temat inwestowania w nieruchomości, a dowiesz się wszystkiego:
3 Spekulowanie derywatami
Spekulacja również jest obecnie na fali. Ma to związek ze zwiększeniem dostępu do aktywnego tradingu oraz samej spekulacji. Teraz możesz otworzyć konto na wielu różnych platformach brokerskich i od razu wziąć się do dzieła, próbując swoich sił w ramach wersji demo.
Derywaty umożliwiają spekulację zarówno przy wzrostowych, jak i spadkowych tendencjach rynkowych w krótkim czasie. Dzięki nim możesz zastosować całe mnóstwo inwestycyjnych sztuczek, włączając w to spekulowanie przy spadku ceny lub stosowanie dźwigni finansowej w celu maksymalizacji potencjalnego zysku (lub potencjalnej straty!).
Dobrym miejscem do spekulacji derywatami jest platforma Plus500, która umożliwia wypróbowanie bezpłatnej wersji demonstracyjnej. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby błyskawicznie utworzyć darmowe konto demo:
4 Inwestowanie w fundusz inwestycyjny
Nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu, ale nadal pragniesz skorzystać z okazji giełdowych? Być może fundusze inwestycyjne są tym, czego szukasz. Fundusz inwestycyjny to inicjatywa, polegająca na inwestowaniu w określone rodzaje produktów. Przykładowo, niektóre z funduszy dokonują inwestycji w danych regionie lub w ramach konkretnych spółek.
Z reguły pasywne fundusze inwestycyjne wzbudzają największe zainteresowanie, ponieważ śledzą zachowanie określonego indeksu. Koszty analizy pasywnego funduszu inwestycyjnego są stosunkowo niskie, przez co pasywny fundusz inwestycyjny pozwala osiągać większe zwroty.
W przypadku kupowania akcji polecamy fundusz inwestycyjny eToro. Platforma eToro oferuje możliwość inwestycji w rozmaite fundusze bez naliczania prowizji. Dzięki twój potencjalny zysk stanie się jeszcze większy! Skorzystaj z przycisku poniżej i otwórz konto bezpośrednio na platformie eToro:
5 Inwestowanie w kryptowaluty
Kryptowaluty nadal biją rekordy popularności! Mimo iż okres świetności Bitcoin przeminął wraz z załamaniem kursu w 2018 roku, to technologia stojąca za kopalniami kryptowalut wciąż ma się dobrze. Kryptowaluty to doskonały środek do transferu środków w szybki i anonimowy sposób, co, rzecz jasna, otwiera wiele możliwości.
Ponadto, przez pryzmat naszych niepewnych czasów, widać, że kryptowaluty wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Z całą pewnością przyczynił się do tego kryzys, związany z pandemią COVID-19. W takich chwilach inwestorzy wyjątkowo poważnie liczą się z ryzykiem i nie podejmują pochopnych decyzji inwestycyjnych.
Inwestycja w jedną kryptowalutę (lub kilka kryptowalut) może okazać się niezwykle lukratywna, jeśli nie zabraknie Ci odwagi. W każdym razie należy mieć na uwadze, że w przypadku kryptowalut kurs potrafi zmieniać się nawet o kilkadziesiąt procent w relatywnie krótkim czasie. Inwestowanie w kryptowaluty nie jest dla każdego, a z pewnością nie dla ludzi niecierpliwych lub o słabych nerwach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kryptowalut? Nasz artykuł specjalny zawiera wszystkie, niezbędne informacje:
Kurs Bitcoin jest wyraźnie niestabilny
6 Inwestowanie w obligacje
Obligacje są ciekawym dodatkiem do portfolio inwestycyjnego. Obligacja to nic innego niż pożyczka udzielona firmie lub rządowi. Jako posiadacz obligacji, otrzymujesz odsetki co określony czas. W tym wypadku zarobisz również na samej obligacji, jeśli jej wartość wzrośnie w międzyczasie.
Co więcej, obligacje to niezwykle interesująca opcja dla wszystkich, którzy nie planują inwestycji długoterminowych. Zwrot z obligacji być może nie jest relatywnie wysoki, ale przynajmniej wypłaty odsetek są stałe. Na ogół ludzie skupują obligacje przed odejściem na emeryturę. Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w obligacje? W naszej sekcji specjalnej dowiesz się wszystkiego:
7 Śledzenie efektywnych traderów
Kolejną metodą inwestycyjną jest śledzenie efektywnych traderów. To trochę przypomina Twittera, z tą różnicą, że śledzisz zawierane transakcje. W ramach platform umożliwiających śledzenie utalentowani (oraz mniej skuteczni) traderzy dzielą swoimi inwestycjami. Każdy użytkownik ma możliwość powtórzenia działań określonego tradera poprzez swoje własne konto.
Należy pamiętać, aby dokładnie zweryfikować wiarygodność danego tradera przed skopiowaniem jego transakcji. Sprawdź, czy poczyniona inwestycja oraz ryzyko z nią związane są adekwatne do twojej strategii. Co więcej, zwróć uwagę na skuteczność tradera w dłuższej perspektywie, wnikliwie przyglądając się jego historii inwestycyjnej. To ważne, ponieważ profesjonaliści tego pokroju kierują się mniej surowymi wytycznymi w porównaniu do funduszy inwestycyjnych.
Możesz sprawdzić, jak wygląda śledzenie w praktyce, korzystając z konta demo na platformie eToro. To jedynie demonstracja, więc nie masz nic do stracenia! Skorzystaj z poniższego przycisku i utwórz darmowe konto demo eToro:
Wybierz zaufanych traderów
8 Inwestowanie w surowce
Inwestowanie w surowce to mądre posunięcie. Obecnie populacja światowa zużywa więcej surowców, niż wynosi ich podaż. Niektóre z istotnych materiałów, takie jak ropa i gaz ziemny, zostaną całkowicie wyczerpane w ciągu kilku najbliższych dekad. Wzrastający popyt wraz z pogłębiającym się niedoborem spowodują jeszcze większy wzrost cen.
Rozważasz inwestowanie w surowce? Przykładowo, możesz tego dokonać, biorąc udział w funduszach, śledzących cenę danego towaru. Drugą opcją jest inwestycja w spółki związane z obrotem danym towarem. A odważniejsi inwestorzy mogą spróbować swoich sił w bezpośredniej spekulacji ceną określonego towaru, np. poprzez kontrakty terminowe.
Chcesz wiedzieć, jak inwestować w poszczególne surowce? Sporządziliśmy listę wszelkich możliwości specjalnie dla Ciebie. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat inwestowania w surowce:
9 Inwestowanie w startupy
Inwestowanie w startupy to kolejna kuszących opcji. Wiadomo, możesz po prostu zainwestować ciężko zarobione pieniądze w pomysł swojego sąsiada, aczkolwiek nie tędy droga. Na całe szczęście istnieją sieci finansowania społecznościowego, które umożliwiają bezpośrednie inwestowanie w określone pomysły na biznes.
Inwestycja w startup niesie za sobą spore ryzyko. W praktyce tylko garstka startupów odnosi sukces, a w przypadku porażki stracisz wszystkie pieniądze. Z drugiej strony, możesz zarobić krocie, podejmując właściwą decyzję. Spółki takie Facebook i Apple też zaczynały w garażu…
10 Inwestowanie w kredyty konsumpcyjne
Prezentując inwestowanie w obligacje, już udowodniliśmy, że da się zarabiać na pożyczaniu pieniędzy. W każdym razie stopy procentowe w przypadku obligacji nie robią większego wrażenia. Bardziej lukratywną opcją może okazać się inwestycja w kredyty konsumpcyjne lub P2P. Stopa procentowa w tym przypadku szybko wzrasta do przyzwoitych 4%.
Aczkolwiek należy wziąć pod uwagę, że w ciężkich czasach wielu ludzi nie jest w stanie spłacić zaciągniętych pożyczek, a co za tym idzie, istnieje ryzyko utraty znacznej części zainwestowanych pieniędzy. Inwestowanie w pożyczki konsumpcyjne nie jest dla każdego.
11 Wpłacanie pieniędzy na depozyt
Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, stopy procentowe kont oszczędnościowych z reguły nie powalają na kolana: słowem, możesz się uważać za szczęściarza, jeżeli w ogóle skapną Ci jakiekolwiek odsetki. Nawet jeśli zdecydujesz się ulokować część środków na koncie oszczędnościowym w nadziei na zysk, warto dokładnie rozważyć wszystkie oferty. W niektórych krajach wciąż odnajdziesz mniej znane banki, które oferują warunki korzystniejsze na tle konkurencji. Na ogół banki oferują depozyty na określony czas.
Niemniej jednak wielu ludzi wciąż sceptycznie podchodzi do lokowanie pieniędzy na zagranicznych kontach oszczędnościowych. Spółka Raisin znalazła rozwiązanie dla tego problemu. Dzięki Raisin możesz zacząć bezpiecznie oszczędzać poprzez zagraniczne konto. Z reguły największa kwota, którą możesz wpłacić na konto oszczędnościowe bez ryzyka, wynosi aż 100 000 USD! Nawet jeśli dany bank ogłosi upadłość, nie stracisz ani grosza.
Chcesz rzucić okiem na banki, oferujące atrakcyjne stopy procentowe? Skorzystaj z poniższego, bezpośredniego odnośnika do strony Raisin:
Dzięki Raisin osiągniesz większy zwrot ze swoich oszczędności
12 Inwestowanie w emeryturę
Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć dbać o swoją emeryturę. Jeśli zaczniesz inwestować wcześniej, tym więcej pieniędzy będziesz miał na starość, a to wszystkie dzięki magii procentu składanego. Warto zwrócić uwagę, że rządy wielu państw pobierają składki emerytalne od pensji swoich obywateli.
Co obecnie jest najlepszą opcją inwestycyjną?
Nie ma czegoś takiego jak najlepsza opcja inwestycyjna. Opłacalność w głównej mierze zależy od twoich pragnień i celów. Poniżej omówiliśmy rozmaite czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej:
Ryzyko
Poszczególne rodzaje inwestycji różnią się od siebie pod względem ryzyka. Jeśli planujesz inwestycję długoterminową, a ryzyko to twoje drugie imię, możesz zdecydować się na spekulacyjne produkty inwestycyjne. Niemniej jednak w kwestii inwestycji zaleca się tzw. złoty środek, czyli rozsądny bilans pomiędzy bardziej oraz mniej ryzykownymi przedsięwzięciami.
Okres
Nie każda inwestycja sprawdzi się w dowolnym okresie. Dobrze się zastanów, na jak długo jesteś w stanie pożegnać się z pieniędzmi. Możesz zainwestować w krótszej (do pięciu lat), średniej (od 10 do 15 lat) lub w dłuższej perspektywie. Na dłuższą metę będziesz mieć więcej czasu na odrobienie ewentualnych strat, co z kolei zachęca do podejmowania większego ryzyka.
Kwota
Ponadto, musisz zastanowić się, jak dużą ilość pieniędzy lub innych środków jesteś w stanie zainwestować. W przypadku nieruchomości potrzebujesz większego kapitału niż przy inwestowaniu w akcje. Niemniej jednak zawsze mądrze jest inwestować środki, których nie będziesz potrzebować w najbliższej przyszłości.
Preferencje i wiedza
W końcu stajesz przed wyborem preferowanego produktu inwestycyjnego. Inwestuj wyłącznie w produkty, które dostatecznie rozumiesz. Przeprowadź analizę na własną rękę, zanim powierzysz komuś swoje ciężko zarobione pieniądze. Dzięki temu nie obudzisz się z ręką w nocniku.
Sporządź swój własny plan inwestycyjny
Tylko głupiec inwestuje na Janusza, więc lepiej poświęć chwilę i oceń swoją sytuację finansową. Pomyśl, ile pieniędzy wpada Ci miesięcznie oraz jak dużego zapasu potrzebujesz na ewentualne wydatki? Dzięki temu czarno na białym zobaczysz, jaką część budżetu będziesz mógł przeznaczyć na inwestycje.
Następnie, wydzieloną kwotę podziel pomiędzy poszczególne produkty inwestycyjne. W każdym przypadku określ, na jak długo jesteś w stanie rozstać się z pieniędzmi. Zarządzaj swoimi finansami tak, jakbyś prowadził własną firmę, a osiągniesz lepsze rezultaty na dłuższą metę.
Inwestowanie w zrównoważony rozwój
Coraz większa liczba inwestorów rozgląda się za inwestycjami w zrównoważony rozwój. Inwestując w poprawę życia na naszej plancie oraz lepszą przyszłość, zapobiegasz degradacji Ziemi. Wiele krajów oferuje ulgi podatkowe przy inwestycjach w tego rodzaju projekty.
Najczęściej zadawane pytania na temat inwestowania
W poprzednim artykule odpowiedzieliśmy na kilka najczęściej zadawanych pytań na temat inwestowania.
Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie to nic innego niż poświęcanie środków finansowych, czasu oraz ludzkiej pracy w celu osiągnięcia celu w dłuższej perspektywie czasu. Obecnie w głównej mierze inwestycja jest rozumiana jako obrót pieniędzmi dla pozyskania dochodu.
Czy ja też mogę zostać inwestorem?
W rzeczy samej! Ty też możesz zostać inwestorem, pod warunkiem, że jesteś pełnoletni i dysponujesz odpowiednimi środkami. W dzisiejszych czasach zainwestujesz nawet niewielki sumy, rzędu 100 USD, a do dyspozycji masz całe mnóstwo produktów finansowych. W każdym razie spójrzmy prawdzie w oczy, niewielka kwota raczej nie przyniesie Ci kokosów.
Czy inwestowanie pieniędzy jest ryzykowne?
Inwestowanie zawsze idzie w parze z ryzykiem. Niemniej jednak poziom ryzyka zależy od produktu inwestycyjnego. Przykładowo, inwestycja w obligacje skarbu państwa wiąże się z mniejszym ryzykiem, niż spekulacja kursem Bitcoin. Z tego względu zawsze warto dokładnie przemyśleć ryzyko płynące z inwestycji, którą zamierzasz poczynić. W ten sposób dobierzesz produkty inwestycyjne skrojone na miarę własnych potrzeb!
Od jakiej kwoty możesz inwestować?
Teoretycznie da się zainwestować nawet jednego dolara, ale nie oszukujmy się, 1 USD nie zdziała cudów. Minimalna kwota inwestycji również zależy od produktu inwestycyjnego. Na początku przygody z inwestowaniem zaleca się kwoty nieprzyprawiające o zawrót głowy, pokroju 100 dolarów.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.