Koszty handlowania CFD
Kiedy handlujesz kontraktami CFD, musisz liczyć się z zapłaceniem opłat transakcyjnych. Dużą zaletą kontraktów CFD jest fakt, że koszty transakcji są proporcjonalne do kwoty, z którą się nimi handluje, w związku z czym można również osiągnąć pozytywny wynik, gdy handluje się małą kwotą. Ale jakie koszty musisz ponieść, kiedy zaczynasz inwestować w CFD?
Gdzie możesz tanio handlować kontraktami CFD?
Kiedy otwierasz wiele pozycji, ważne jest, aby wybrać taniego brokera CFD, w końcu jakby nie patrzeć płaci się opłaty za każdą oddzielną transakcję więc nawet przy niskich kosztach, Twoje całkowite koszty transakcyjne mogą szybko wzrosnąć. Aby pomóc Ci w wyborze, wymieniliśmy dla Ciebie kilka tanich wysokiej jakości brokerów CFD. Naciśnij poniższy przycisk, aby bezpośrednio porównać najbardziej korzystnych brokerów:
Czy muszę płacić prowizję?
W większości banków płacisz stałą kwotę za transakcję. Kiedy kupujesz określoną liczbę akcji w swoim lokalnym banku, zawsze płacisz minimalną stałą prowizję, niezależnie od ilości transakcji. Uniemożliwia to niemalże inwestowanie przez konsumentów za kilkaset dolarów.
Niektórzy brokerzy CFD również pobierają stałą prowizję. Na szczęście, często jest inaczej i u większości brokerów CFD nie płacisz w ogóle prowizji przy handlu akcjami. Pozwala to na osiągnięcie dobrych wyników nawet przy inwestowaniu niewielkiej ilości pieniędzy.
Marża (ang. Spread)
Kiedy handlujesz kontraktami CFD to zauważysz, że koszty transakcji są zawsze względne w stosunku do dokonanej inwestycji. Koszty te określane są jako spread, który jest różnicą pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży.
W przypadku handlu parami walut, spread jest często wyraźnie zaznaczony. Jeśli wynosi 2 pipsy oznacza to, że płacisz 0,0002 centa za jednostkę transakcyjną. Przy kursie EUR/USD, jednostką transakcyjną jest 1000, tak więc kiedy handlujesz walutą EUR/USD ze spreadem 2 pipsy, płacisz 20 centów dolarów w opłatach transakcyjnych (0,0002 X 1000).
To oznacza, że osiągniesz zysk, gdy tylko cena wzrośnie o więcej niż 0,0002 centa! Koszty transakcji są bardzo niskie, więc możesz również zainwestować z zyskiem w mniejszą kwotę.
Musisz także płacić spread za akcje i towary. U swojego brokera zawsze możesz zobaczyć, ile wynosi spread. Dokładna wartość spread może być czasami dynamiczna: oznacza to, że koszty transakcji mogą wzrosnąć lub spaść w zależności od ilości handlu, dlatego też zawsze zaleca się sprawdzenie spreadu przed otwarciem pozycji.
Ważne jest, aby pamiętać, że płacisz spread za każdą kupioną akcję. Przy zastosowaniu dźwigni finansowej można czasami kupić 1000$ w akcjach za 100$, płacisz wtedy opłatę transakcyjną od pełnej kwoty transakcji. Kiedy otworzysz pozycję na 10 akcjach za 100$, a koszty transakcji na akcję wyniosą 0,20$, wówczas Twoje całkowite koszty transakcji wyniosą 1$, a przy całkowitej inwestycji za 100$ wyniosą one 1% w opłatach transakcyjnych.
Koszty finansowania
Kiedy handlujesz kontraktami CFD, to możesz skorzystać z dźwigni finansowej. Dźwignia umożliwia inwestowanie na depozycie zabezpieczającym. Broker finansuje wtedy dużą część Twojej inwestycji. Kiedy stosujesz dźwignię 1:5, wystarczy, że zapłacisz 20% całej kwoty. Korzystając z dźwigni, można osiągnąć potencjalnie wyższy zwrot przy mniejszej kwocie.
Jednak korzystanie z dźwigni nie jest darmowe i kiedy stosujesz dźwignię, płacisz odsetki od finansowania. Ta stopa procentowa jest naliczana tylko wtedy, gdy zostawiasz otwartą pozycję na więcej niż jeden dzień. Jako inwestor jednodniowy, nie musisz płacić żadnych kosztów finansowania.
W przypadku krótkich pozycji, czasami otrzymujesz premię finansową, a w przypadku długich pozycji, premia finansowa jest odejmowana. Mądrze jest sprawdzić warunki i koszty finansowania dla każdego instrumentu. Koszty te są często obliczane poprzez naliczenie marży powyżej rynkowej stopy procentowej. Koszty te są następnie dzielone przez 365 (liczbę dni w roku).
Koszty finansowania za dzień są zazwyczaj niskie i zależą całkowicie od konkretnych warunków działalności brokera. W serwisie Plus500 można łatwo znaleźć dokładną premię za finansowanie dla każdego kontraktu CFD. Na zdjęciu możesz zobaczyć jak to wygląda w przypadku platformy Plus500. Możesz zobaczyć wszystkie koszty i opłaty Plus500 na stronie https://www.plus500.com/en-CY/Help/FeesCharges?productType=CFD. Chociaż handel kontraktami CFD jest zazwyczaj wykorzystywany głównie przez krótkie okresy (1-30 dni), niskie koszty finansowania umożliwiają również inwestowanie w kontrakty CFD przez dłuższy czas.
Ze względu na koszty finansowania, kontrakty CFD są szczególnie dobrze przystosowane do inwestycji krótkoterminowych. Koszty finansowania mogą znacznie zmniejszyć długoterminowe zyski. Ważne jest, aby pamiętać, że w ciągu weekendu koszty finansowania są ponoszone przez trzy dni. W weekendy giełda jest zamknięta, więc Twoja pozycja pozostaje automatycznie otwarta na kilka dni.
Składki, które płacisz i otrzymujesz, są deklarowane w ramach składki overnight. Podglądowe ceny.
Nie musisz płacić kosztów finansowania w przypadku każdego brokera CFD. Przykładowo w eToro, możesz inwestować bez ponoszenia kosztów finansowania, jeśli oczywiście nie stosujesz dźwigni finansowej na swoich inwestycjach.
Zwróć uwagę na koszty związane z poślizgiem.
Kiedy inwestujesz swoje pieniądze, to możesz mieć do czynienia z poślizgiem. Kiedy ustawiasz stop loss, zaznaczasz, że chcesz sprzedać akcje za określoną cenę. Jeśli rynek jest bardzo niestabilny, cena może się nieco przesunąć, zanim pozycja zostanie faktycznie sprzedana. W rezultacie, strata na Twojej pozycji handlowej może być wyższa niż oczekiwano.
Możesz to rozwiązać za pomocą gwarantowanego stop loss, jednak korzystanie z gwarantowanego stop loss nie jest darmowe. Ponosisz kosta przykładowo płacąc wyższy spread, dlatego też, korzystaj z tego typu stop loss tylko wtedy, gdy oczekujesz wysokiej zmienności.
Koszty konwersji
Niektórzy brokerzy płacą opłaty za inwestycje walutowe. Twoje konto inwestycyjne jest zawsze zakładane w określonej walucie, więc jeśli posiadasz konto w euro, musisz najpierw kupić dolary, zanim będziesz mógł kupić akcje wymienione w dolarach, dlatego dobrze się przyjrzyj, ile zapłacisz kiedy dokonasz konserwsji z jednej waluty na drugą.
Uważaj na ukryte opłaty
Niektórzy brokerzy CFD mogą być bardzo podstępni, ponieważ mogą na przykład pobierać dodatkowe opłaty, gdy chcesz wypłacić pieniądze lub gdy nie korzystasz z platformy przez pewien okres czasu. Pamiętaj, żeby przed założeniem konta sprawdzić, czy broker nie pobiera irytujących ukrytych opłat.
Jak drogie jest w praktyce handlowanie kontraktami CFD?
W tym przykładzie pokażemy, ile kosztuje inwestowanie w kontrakty CFD. Przykładowo pokażemy inwestycję w ropę naftową z dźwignią 1:10. Inwestujemy z kwotą 1000$, a cena baryłki ropy wynosi 40$. Nasza całkowita inwestycja będzie warta 10,000$. Za tę kwotę handlujemy 250 baryłkami ropy.
Płacimy natychmiastowy spread na baryłkach ropy. W naszym teście, spread wynosi 0,08 centa za baryłkę. Następnie zapłacimy w sumie 20$ w bezpośrednich opłatach transakcyjnych. Oznacza to 2% od naszej inwestycji w wysokości 1000$.
W tym przykładzie utrzymamy pozycję otwartą przez tydzień. Płacimy składkę nocną – kupujemy 0,0055% za dzień. W sumie płacimy 0.0385% odsetek od całkowitej kwoty naszej pozycji w ciągu jednego tygodnia. Nasza pozycja jest warta $10,000 * 0.0385% co równa się $3.85. Jako procent naszej inwestycji, koszty finansowania stanowią dodatkowe 0,385%.
Nasze całkowite opłaty transakcyjne wynoszą 20$ plus dodatkowo 3,85$, co odpowiada kwocie 23,85$. Za naszą inwestycję w wysokości 1000$ płacimy 2,385% opłat transakcyjnych. Możemy jednak inwestować z kwotą 10,000$, a nasze potencjalne zyski będą dziesięciokrotnie wyższe. Jak widać, handel kontraktami CFD nie musi być wcale drogi! Już teraz osiągamy zysk z naszej inwestycji, gdy wartość baryłek ropy wzrasta o co najmniej 0,40$.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.