Czym jest analiza techniczna?

Jako inwestor lub trader możesz wykorzystać analizę techniczną do prognozowania zmian cen. Analiza techniczna jest szczególnie przydatna w przypadku inwestycji krótkoterminowych. W tym kursie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby samemu przewidywać ceny akcji za pomocą analizy technicznej.

Czym jest analiza techniczna?

W analizie technicznej studiujesz wykresy i starasz się rozpoznać w nich wzory. Wykorzystujesz dane z przeszłości i na tej podstawie próbujesz przewidzieć przyszłość. Dzięki wskaźnikom technicznym możesz znaleźć dobre momenty na dokonanie kupna i sprzedaży swoich akcji.

Analiza techniczna różni się znacznie od analizy fundamentalnej. W analizie fundamentalnej starasz się przewidywać przyszłość na podstawie aktualnych danych finansowych firmy. Analiza fundamentalna jest bardziej przydatna w przypadku inwestycji długoterminowych, natomiast analiza techniczna może być wykorzystywana do krótkoterminowych spekulacji. Tutaj możesz przeczytać więcej o analizie fundamentalnej.

Jak działa analiza techniczna?

Kiedy ludzie po raz pierwszy widzą wskaźniki techniczne, często uważają, że analiza techniczna jest czymś w rodzaju matematyki, na szczęście nie jest aż tak skomplikowana. Analiza techniczna nie jest bynajmniej nauką ścisłą i może być wykorzystywana tylko do pomiaru czasu transakcji. Kiedy stosujesz swoją analliże, zawsze należy szukać pewnej kombinacji czynników.

Kiedy wiele wskaźników technicznych łączy się ze sobą, zwiększa się siła przewidywania. W takim przypadku jest bardziej prawdopodobne, że kurs akcji będzie poruszał się w przewidywanym kierunku. Kiedy korzystasz z analizy technicznej, starasz się określić moment, w którym masz największe szanse na udaną inwestycję lub transakcję.

Wskazówka: Załóż darmowe (demo) konto, aby zobaczyć w praktyce jak działa analiza techniczna.

Kurs analizy technicznej

Chcesz się dowiedzieć się jak stosować analizę techniczną? W tym krótkim kursie będziesz mógł się nauczyć samodzielnie stosować najważniejsze techniki.

Rozpoznawanie trendu

Przy zastosowaniu analizy technicznej zaleca się najpierw zbadać aktualny trend. Istnieją trzy główne trendy, które można rozpoznać:

Trend zwyżkowy: cena głównie wzrasta.

trend zwyżkowy

Trend zniżkowy: cena głównie spada.

trend zniżkowy

Konsolidacja: cena zmienia się głównie na boki.

konsolidacja

Kiedy zaczynasz handlować, najlepiej jest to robić zgodnie z obecnie panującym trendem. Niektórzy decydują się handlować wbrew panującemu trendowi. Kiedy handlujesz wbrew trendowi, to wyczucie czasu pełni jeszcze ważniejszą rolę.

Kiedy handlujesz zgodnie z trendem, najlepiej jest zająć pozycję w momencie, kiedy cena wykonuje niewielki ruch w przeciwnym kierunku. Na przykład, przy trendzie wzrostowym, często widać, że cena najpierw rośnie (impuls), a następnie spada (ang. retracement).

impuls_retracement_forex

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozpoznawania trendów? W naszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat rozpoznawania trendów:

Rozpoznawanie poziomów horyzontalnych

Drugim krokiem w Twojej analizie jest poszukiwanie silnego poziomu horyzontalnego. Są to poziomy cen, których cena miałaby trudności z przekroczeniem. Istnieją dwa rodzaje poziomów:

  • Poziom wsparcia: poziom, którego cena niżej nie spada (dół).
  • Poziom oporu: poziom, którego cena nie przekracza (pułap)

Często na tych poziomach ciekawe jest rozpoczęcie handlu. Prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu w przeciwnym kierunku jest największe na poziomie horyzontalnym. Chcesz dowiedzieć się więcej o poziomach horyzontalnych? W naszym artykule na ten temat dowiesz się wszystkiego o stosowaniu poziomów horyzontalnych:

poziomy_horyzontalne_techniczna_analiza

Korzystanie z wykresów świecowych

Mądrym rozwiązaniem jest zastosowanie wykresów świecowych podczas dokonywania analizy technicznej. Regularny wykres liniowy daje niewiele informacji o trendach cenowych w danym okresie. Przy pomocy wykresów świecowych (ang. candlesticks), można podejmować lepsze decyzje inwestycyjne.

Wykresy świecowe zawsze składają się z korpusu i cienia. Cień wskazuje przedział cenowy w ciągu danego dnia, a korpus wskazuje, po jakiej cenie akcje zostały otwarte i zamknięte w tym konkretnym dniu. Wykresy świecowe udzielają wielu informacji i mogą pomóc w podjęciu decyzji inwestycyjnej. Chcesz dowiedzieć się więcej o wykresach świecowych? Przeczytaj nasz artykuł o wykresach świecowych:

wykresy świecowe wyjaśnienie

Średnie kroczące

Możesz skorzystać z wskaźników technicznych, aby zdecydować, czy mądrze jest kupić lub sprzedać daną akcję. Średnia krocząca pokazuje, jak w pewnym okresie kształtowała się średnia cena akcji. Zaleca się stosowanie 50 i 200 średniej kroczącej. Średnie kroczące można wykorzystać do określenia, czy mądrze jest inwestować w tym danym czasie.

Średnia krocząca dostarcza również wielu informacji na temat aktualnego trendu. Kiedy średnia krocząca ma ostry kąt, trend jest coraz silniejszy. Kiedy odległość pomiędzy dwoma średnimi kroczącymi zwiększa się, jest to również wskazówka, że trend się wzmacnia. Czy chcesz wiedzieć więcej o stosowaniu średniej kroczącej? W tym artykule możesz przeczytać wszystko, co musisz wiedzieć na temat średnich kroczących:

średnia krocząca

RSI lub Wskaźnik Siły Względnej

Wskaźnik siły względnej jest kolejnym użytecznym wskaźnikiem technicznym, którego można użyć przy rozpoczęciu handlu. Za pomocą RSI możesz określić, czy istnieje dobra okazja do wejścia w danym momencie na rynek. Wskaźnik ten pokazuje, czy dana akcja została wykupiona lub wyprzedana w pewnym okresie.

Ponadto, możesz użyć RSI do określenia, czy istnieje duża szansa, że cena będzie się jeszcze bardziej przesuwać w tym samym kierunku. Jeśli RSI porusza się w tym samym kierunku co cena akcji, to trend prawdopodobnie będzie się utrzymywał, aczkolwiek jeśli RSI porusza się w przeciwnym kierunku, to istnieje duża szansa, że trend się odwróci. Czy chcesz wiedzieć, jak możesz wykorzystać RSI w swojej aktywności handlowej? W naszym poradniku na ten temat dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o RSI:

konwergencja RSI

Fibonacci jako wskaźnik

Ostatnim wskaźnikiem technicznym, który omówimy w tym artykule, jest wskaźnik Fibonacciego. Ciąg liczb Fibonacciego jest magicznym ciągiem liczb, na który możemy natrafić wszędzie w przyrodzie. Zabawne, że te same sekwencje liczbowe można znaleźć również na rynkach finansowych.

Liczby Fibonacciego można wykorzystać do przewidywania, kiedy cena akcji będzie nadal rosnąć lub spadać. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz zastosować liczby Fibonacciego podczas swojej aktywności handlowej? W tym artykule będziesz mógł znaleźć wszystkie potrzebne informacje:

ciąg Fibonacci

Na czym opiera się analiza techniczna?

W analizie technicznej zakłada się, że wszystkie publicznie dostępne informacje są już uwzględnione w cenie, dlatego też ten rodzaj analizy koncentruje się na statystycznej analizie ruchów cen. Według Charlesa Dow, twórcy analizy technicznej, rynek porusza się zgodnie z przewidywalnymi i możliwymi do zidentyfikowania wzorcami.

Analiza techniczna opiera się na przekonaniu, że historia się powtarza. Można to często zaobserwować w praktyce: cena akcji często porusza się w stałym zakresie. Po osiągnięciu najniższego lub najwyższego poziomu widać, że cena często porusza się w innym kierunku. Należy jednak pamiętać, że analiza techniczna nie jest idealnym rozwiązaniem: pozostaje subiektywną prognozą, która nie zawsze się spełnia, dlatego ważne jest, aby stosować analizę techniczną we właściwy sposób.

W jaki sposób najlepiej stosować analizę techniczną?

Jeśli chcesz pomyślnie handlować za pomocą analizy technicznej, to ważne jest, aby stworzyć dobry system. Aby to zrobić, musisz najpierw podjąć niezbędne decyzje.

Którego brokera wybierzesz?

Ważne jest, aby wybrać takiego brokera, który Ci będzie odpowiadał. Nie wszyscy brokerzy w równym stopniu nadają się do wykonywania analiz technicznych. Kiedy użytkownik chce zastosować analizę techniczną, musi wybrać brokera, który pozwoli mu na użycie wskaźników na wykresie. Ważne jest również, aby wybrać stronę, na której koszty transakcji są niskie, dzięki czemu otrzymasz najwyższy możliwy zysk z Twoich aktywności handlowych.

Chcesz wiedzieć, u których brokerów możesz handlować za pomocą analizy technicznej? Po kliknięciu na poniższy przycisk, będziesz mógł bezpośrednio zobaczyć nasz przegląd najlepszych brokerów, u których będziesz mógł handlować:

W co chcesz zainwestować?

W następnym kroku powinieneś określić, w co dokładnie chcesz zainwestować pieniądze. Pamiętaj, że nie należy szaleć i nie powinieneś handlować przypadkowymi akcjami. Na początku mądrze jest ograniczyć się do kilku akcji, które dokładnie monitorujesz.

Ustal swoje reguły

Ważne jest, aby ustalić jasne konkretne zasady. Określ, jakich użyjesz wskaźników technicznych do ustalenia swojej strategii. Pamiętaj, że zawsze należy rozważyć, po jakiej cenie chcesz otworzyć transakcję. Co więcej, mądrze jest również określić poziomy, na których będziesz czerpał zyski lub straty.

Istotne jest także, aby określić, w jaki sposób będziesz radził sobie z ryzykiem. Dobre transakcje zapewniają, że potencjalny zysk z inwestycji jest zawsze wyższy niż potencjalna strata. W artykule „Zostań daytraderem” można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu ryzykiem.

Sprawdzanie

Następnie ważne jest, aby jak najlepiej przetestować swoją analizę. Możesz to zrobić stosując na przykład swoją strategię, na starych danych marketingowych. Ważne, abyś pamiętał, że wyniki z przeszłości nie gwarantują pozytywnych rezultatów w przyszłości,

dlatego też wskazane jest, żeby sprawdzić swoją strategię za pomocą konta demonstracyjnego. Dzięki temu możesz symulować wyniki inwestycyjne na podstawie rzeczywistych danych. Chcesz wiedzieć, gdzie możesz założyć darmowe demo? To proste, możesz to zrobić za pomocą poniższego przycisku – bezpośrednio założysz bezpłatne konto demonstracyjne:

Jakie są ograniczenia analizy technicznej?

Niestety, ale w praktyce historia nie zawsze się powtarza, jednak analiza techniczna opiera się na właśnie tej zasadzie, dlatego też wskazane jest zastosowanie metody automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss). Dzięki stop loss unika się utraty dużej kwoty na całej inwestycji.

Analiza techniczna często staje się również „samospełniającą się przepowiednią„. Przykładowo, wielu inwestorów składa zlecenie zamknięcia pozycji krótkiej poniżej silnego poziomu horyzontalnego. Jeśli zrobi to wystarczająco dużo osób, może to faktycznie wpłynąć na cenę akcji, w końcu to właśnie gra podaży i popytu determinuje cenę akcji.

Łączenie różnych analiz

Zarówno analiza techniczna jak i fundamentalna mają swoje ograniczenia. Profesjonalni inwestorzy regularnie decydują się na połączenie obu tych technik, uzyskując informacje z wielu źródeł. Dzięki temu często osiągniesz najlepsze wyniki inwestycyjne.

Autor

admin Avatar
O

Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.