Czym jest bańka spekulacyjna w gospodarce?
Czasami wydaje nam się, że przez lata wszystko w gospodarce idzie bardzo dobrze. Nadeszły złote czasy i wydaje nam się, że dobrobyt nigdy się nie skończy. Ale kiedy w gospodarce nagle pojawia się bańka spekulacyjna, to te piękne czasy mogą się nagle skończyć. Ale czym jest bańka spekulacyjna i jak można ją rozpoznać? Możesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat w tym artykule!
Czym jest bańka spekulacyjna?
Bańka spekulacyjna to sytuacja, w której wartość czegoś drastycznie wzrasta bez konkretnej i wyraźnej przyczyny. Cena jest wtedy znacznie wyższa od aktualnej lub rzeczywistej wartości. Niestety bańka zawsze w konsekwencji kończy się tym, że wielu inwestorów traci swoje pieniądze.
Jak mogę samemu czerpać korzyści z bańki spekulacyjnej?
Jako inwestor możesz osiągnąć ładny zysk, kiedy pojawi się bańka spekulacyjna. Należy jednak pamiętać, że bardzo trudno jest rozpoznać bańkę. A po wszystkim wiele osób uważa, że każdy, kto jej nie zauważył jest idiotą. Jednak, kiedy karty historii nie zostały jeszcze napisane, to bardzo trudno jest podjąć właściwą decyzję.
W każdym przypadku ważne jest, aby zakończyć inwestycję w odpowiednim czasie. Najmądrzejsi inwestorzy zdołają również skorzystać, gdy taka bańka pęknie. Jest to możliwe, ponieważ w dzisiejszych czasach możesz również osiągać zyski, gdy ceny spadają. Chcesz wiedzieć, jak to dokładnie działa w praktyce? Jeśli tak, to przeczytaj nasz artykuł na ten temat:
W jaki sposób mogę rozpoznać bańkę spekulacyjną?
Bardzo trudno jest wykryć bańki spekulacyjne w gospodarce. Całe rządy i systemy potrafiły się załamać z powodu pęknięcia bańki. Z perspektywy czasu, można łatwo rozpoznać bańkę, ale jeśli aktualnie się w niej znajdujemy, to wykrycie jej jest o wiele trudniejsze.
Jednak wciąż niektóre cechy sprawiają, że istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się bańki:
- Cena rynkowa jest wyższa od wartości rzeczywistej.
- W niektórych aspektach aktywa bazowe muszą być innowacyjne.
- Faktyczny zwrot nastąpi dopiero w późniejszym terminie.
- Bańka spekulacyjna pojawi się w pewnym momencie w przyszłości.
Ta nowinka musi być ważna i wynika z różnych hipotez. Bitcoin był nową techniką, która rozniosła się do ogromnych rozmiarów. Również w 1600 roku pakowane hipoteki oraz tulipany były nowymi produktami. Jakby nie patrzeć, o wiele trudniej jest określić wartość czegoś całkowicie nowego.
Istotny jest również moment, w którym spodziewany jest zwrot. Ten moment musi być wystarczająco odległy w przyszłości. Nie da się ukryć, że potrzeba czasu na to, żeby rozwinęła się bańka spekulacyjna.
Ostatecznie będziesz wiedział, czy coś jest bańką dopiero wtedy, gdy wybuchnie. Do tego czasu, nigdy nie można stwierdzić z pełnym przekonaniem, że bańka istnieje.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą bańka spekulacyjna?
Bańka spekulacyjna często niesie ze sobą negatywne skutki dla gospodarki. Jest to forma przesunięcia bogactwa, w której duża grupa ludzi traci bardzo dużo pieniędzy.
Od samego początku jest tam mała grupa ludzi. Przykładowo kupują Bitcoiny za kilka centów i widzą, jak ich wartość rośnie do wartości dziesiątek tysięcy dolarów. Jednak większość ludzi budzi się (zbyt) późno i kupuje Bitcoiny po tym, jak ich cena drastycznie wzrosła.
Ostatecznie, często widać, że małej grupie ludzi udaje stać się bardzo bogatym z powodu bańki, podczas gdy duża grupa ludzi traci dużo pieniędzy. Co więcej, bańka spekulacyjna może wywołać nawet recesję. Jest to bardziej prawdopodobne, kiedy liczba osób tracących swoje aktywa jest duża.
Jaka jest pierwsza znana bańka spekulacyjna?
Pierwsza znana bańka spekulacyjna w gospodarce wystąpiła w Holandii. Cofnijmy się do roku 1630, kiedy to Amsterdam był w złotych czasach. Amsterdam miewał się świetnie i zarobił gigantyczne pieniądze na handlu z innymi krajami.
Roślina pochodząca z Imperium Osmańskiego bardzo dobrze się rozwijała w Holandii i szybko zdobyła ogromną popularność. Kwiat był postrzegany przez bogatych arystokratów jako obiekt ukazujący wysoki status. Jeśli byłeś człowiekiem, który miał ogród pełen tulipanów, to musiałeś zarabiać dobre pieniądze.
W związku z tym cena tulipanów szybko wzrosła. Kiedy wielu ludzi jest czymś zainteresowana i chce to kupić, to od razu można zauważyć, że cena zacznie gwałtownie rosnąć. W pewnym momencie za tulipany można było nawet kupić cały dom nad kanałem. Oczywiście, taki gwałtowny wzrost nie mógł trwać w nieskończoność: w 1637 roku cena tulipanów całkowicie spadła.
To była pierwsza bańka w gospodarce, która musiała się rozpaść. Historia pokazała, że wystąpiło również wiele innych baniek spekulacyjnych.
Jak rozwija się bańka spekulacyjna?
Badania ekonomisty Hymana P. Minska mogą pomóc nam zrozumieć, jak rozwija się bańka spekulacyjna. Według niego każda bańka rozwija się w stałych krokach: przemieszczenie, boom, euforia,czerpanie zysków i na końcu panika.
Przemieszczenie
Inwestorzy zaczynają interesować się nowym produktem inwestycyjnym. Dzieje się tak z powodu pojawienia się nowego przedsięwzięcia. Może to być nowa technologia lub produkt z niskim oprocentowaniem.
Boom
Ze względu na zwiększone zainteresowanie, ceny zaczynają rosnąć. Z powodu tego zwiększonego zainteresowania, nowy produkt inwestycyjny zaczyna skupiać na sobie jeszcze większą uwagę. Podążająca za nim tendencja wzrostowa przyciąga uwagę wielu osób, które boją się, że przegapią szanse na zarobienie dużych pieniędzy.
Euforia
Cena, która dotyczy bańki spekulacyjnej, osiąga niespotykane dotąd rozmiary. Cena stale rośnie i nikt nie oczekuje, że kiedykolwiek spadnie. Inwestorzy tracą czujność, przestają być ostrożni i dokonują na ślepo zakupów.
Czerpanie zysków
Nie jest łatwym zadaniem przewidzenie, kiedy dokładnie pęknie bańka spekulacyjna. Pomimo tego trudnego zadania, niektórym udaje się zdobyć ogromne pieniądze w odpowiednim czasie. Mądrze jest to robić, kiedy pojawiają się jasne i klarowne znaki ostrzegawcze. Osobiście, dla mnie taka sytuacja była w przypadku ogromnego hype na kryptowalutę Bitcoin, kiedy to nawet listonosz zapytał mnie, czy warto jest w niego zainwestować pieniądze.
Panika
Coraz więcej ludzi decyduje się na wypłacenie swojego zysku, w wyniku czego cena zaczyna spadać. Spadek ten wywołuje panikę wśród inwestorów, którzy zaczynają pozbywać się swoich papierów wartościowych. Ze względu na znacznie większą podaż i mniejszy popyt, cena zaczyna całkowicie spadać. I stało się, bańka pękła!
Czym jest internetowa bańka?
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, firmy internetowe przeżywały złote czasy. Internet zaczął stawać się coraz bardziej popularny i oczywiste było, jak duży potencjał ma ta nowa technologia. Duże firmy, takie jak Microsoft,, Yahoo i Google, charakteryzowały się szybkim rozwojem i w krótkim czasie stały się bardzo popularne. Wiele innych firm poszło w ich ślady i chciało surfować po udanej fali Internetu.
Akcje spółek internetowych nie były już wyceniane tak jak inne akcje na rynku. Wartość akcji spółki internetowej została teraz określona poprzez przyjrzenie się na jej wzrost i zwrot. Rentowność firmy została całkowicie zapomniana. Inwestorzy wierzyli, że najważniejszy będzie wzrost i końcowy zysk.
Niestety, po tym ogromnym sukcesie pojawiła się jednak tzw. „ dotcom bubble'”, czyli bańka Internetowa. Ze względu na popularność Stron Internetowych oraz przekonania, że porażka jest niemożliwa, to inwestorzy masowo kupowali akcje tych firm. Z tego właśnie powodu ceny akcji gwałtownie wzrosły, a potem drastycznie spadły. Doszło do załamania, ponieważ wiele firm z tego sektora nie było w stanie sprostać oczekiwaniom i przetrwały tylko firmy silne finansowo.
Bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości
Kolejną bardzo słynną bańką jest bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości, która miała miejsce w roku 2008. Często kupno nieruchomości odbywa się przy użyciu kredytu hipotecznego. Z tego powodu zawsze istnieje jakieś ryzyko, że kredytobiorca nie będzie w stanie pokryć miesięcznych kosztów. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji, to właścicielem nieruchomości stają się banki. Wprowadzają one dom z powrotem na rynek, aby zrekompensować nieudaną spłatę kredytu hipotecznego.
Ten system zawiódł w latach 2007-2008, a my doświadczyliśmy bańki na rynku nieruchomości lub kryzysu kredytowego w Stanach Zjednoczonych. Dla osób z małym majątkiem uzyskanie kredytu hipotecznego było za bardzo łatwe. Ostatecznie Ci ludzie nie byli w stanie spłacać swoich kredytów hipotecznych. Banki nie mogły już sprzedawać tych domów na rynku, co doprowadziło do załamania cen i w wyniku tego pękła bańka na rynku nieruchomości. Wiele banków zbankrutowało i musiało być ratowanych przez rząd.
Oskarżenia szybko padły na zbyt liberalną politykę rządu. Banki miały możliwość utrzymywania mniejszych buforów dla kredytów hipotecznych połączonych w ramach obligacji. Szybko doprowadziło to do powstania złożonych produktów finansowych, w przypadku których nie było do końca jasne, jaka jest jakość kredytów hipotecznych stanowiących ich podstawę. Ostatecznie, wiarygodność kredytowa kredytów hipotecznych owiniętych w obligacje okazała się bardzo kiepska. W następstwie kryzysu kredytowego banki zostały zobowiązane do ustanowienia większych zabezpieczeń.
Cena złota
Kiedy gospodarka przeżywa złe czasy, to wielu inwestorów bardzo często zaczyna inwestować w złoto. Taka sytuacja powoduje ogromny wzrost cen tego metalu szlachetnego. Często możemy to zaobserwować w czasach katastrofy.
Wydarzyło się to na przykład podczas kryzysu zadłużenia w Europie, kiedy to w czasie tej katastrofy gospodarczej ceny złota nadal utrzymywały się na bardzo wysokim poziomie. Ostatecznie jednak cena złota ponownie gwałtownie spadła. W ramach bańki gospodarczej, po wysokim wzroście zawsze następuje duży spadek.
Naturalny rozwój bańki spekulacyjnej w gospodarce
Bańka spekulacyjna na rynku kryptowalut
Innym świetnym przykładem znanej bańki na rynku gospodarczym jest bańka kryptowalutowa. Wielu amatorów w branży inwestycyjnej, która została uwiedziona przez media, zdecydowało się na zakup Bitcoinów oraz innych kryptowalut. Co raz więcej osób inwestowało i został osiągnięty szczyt, kiedy cena wynosiła ponad 20,000 dolarów. Niestety sama moneta nie udowodniła jeszcze swojej wartości i była ledwo co używana.
Bańki często powstają z powodu masowej histerii, podczas której ludzie tracą poczucie rzeczywistość. Tak się również dzieję w przypadku bańki na rynku kryptowalut. Bańka pęka i wszyscy ludzie, którzy mieli ogromne nadzieję, w przeciągu chwili stracili swoje marzenia. To właśnie dlatego jest ważne, abyś nie podążał ślepo za tłumem i zastanówił się, czy istnieje jakaś podstawa do rozwoju cen, czy też jest to tylko bańka spekulacyjna.
Bańka giełdowa w 1929 roku
Kolejną bardzo znaną bańką jest bańka, która nastąpiła w 1929 roku. Burzliwe lata dwudzieste były okresem, w którym wydawało się niemożliwe, aby cokolwiek mogło pójść źle. Rynki giełdowe były coraz większe, a Ameryka miała się bardzo dobrze. Pod koniec dwudziestego wieku sytuacja zaczęła się powoli odwracać do górny nogami.
Fabryki produkowały zbyt wiele towarów, a sprzedaż znacznie się opóźniała. Z tego powodu fabryki zdecydowały się na masowe obniżenie produkcji. Wiele osób zostało zwolnionych i straciło dochody, co doprowadziło do dalszej redukcji siły nabywczej. W ten sposób gospodarka znalazła się w błędnym, negatywnym kole.
Doszło do załamania się giełdy papierów wartościowych, a sytuacja gospodarcza gwałtownie się pogorszyła. Kraksa na amerykańskiej giełdzie ostatecznie przyczyniła się nawet do wzmocnienia pozycji Hitlera i rozwoju faszyzmu w Europie.
Jak tworzy się bańka spekulacyjna?
Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie dotyczące powstawania bańki spekulacyjnej w gospodarce. Ekonomiści mają różne poglądy na ten temat.
Szkoła postkeynesizmu zakłada, że gospodarka będzie automatycznie przechodzić na przemian zarówno boom, jak i krach. Naturalnie ludzie mogą stać się zbyt optymistyczni w czasach rosnącego popytu. Zgodnie z tą nauką nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu baniek spekulacyjnych. Można jednak w pewnym stopniu zamortyzować skutki bańki, stosując inteligentną politykę rządową.
Szkoła austriacka zakłada, że interwencja w gospodarkę powoduje różnice w cyklu gospodarczym. Mówi się, że bańka spekulacyjna na Internecie została spowodowana przykładowo zbyt dużą inwestycją FED. Poglądy ekonomistów na temat baniek spekulacyjnych występujących w gospodarce znacznie się różnią. Utrudnia to określenie stojących za nimi przyczyn i najlepszego podejścia do ich rozwiązania.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.