Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji?
Wielu inwestorów staje się niespokojnych, kiedy ceny akcji spadają. Często z powodu strachu sprzedają część swoich akcji. A to niestety nie jest rozsądne wyjście! Szczególnie w czasach, kiedy ceny akcji spadają, można osiągnąć świetne wyniki. Dobry rezultat można osiągnąć na giełdzie niezależnie od kierunku kursu. Ale jaki jest najlepszy sposób radzenia sobie ze spadającymi cenami akcji? W tym artykule możesz znaleźć wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby korzystać i zarabiać na spadku cen akcji!
Jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach?
Zarabianie pieniędzy na spadających cenach jest jak najbardziej możliwe. Istnieje kilka metod, które możesz wykorzystać do spekulacji na spadających cenach. Możesz skorzystać z następujących metod:
- Otwarcie pozycji krótkiej: dzięki pozycji krótkiej zarabiasz pieniądze, kiedy ceny spadają.
- Zakup akcji: jeśli ceny spadną, to możesz kupić akcje dużo taniej.
- Opcje: dzięki opcjom możesz spekulować na spadającym kursie akcji.
Metoda 1: Otworzenie pozycji krótkiej
Każdy rozumie, że można zarabiać pieniądze na spadających cenach akcji. Kiedy kupujesz akcje i ich cena wzrasta, to automatycznie otrzymujesz pozytywny wynik. Można jednak również obstawiać na spadający kurs. Kiedy tak robisz, to otrzymujesz pozytywny wynik, kiedy cena akcji spada. I tak samo jest w odwrotnej sytuacji – kiedy cena akcji rośnie, to otrzymujesz wynik negatywny.
Ale jak można otworzyć pozycję krótką na akcji? Możesz to zrobić za pomocą instrumentów pochodnych – kontrakty CFD są do tego celu częstym wyborem. CFD jest kontraktem na różnicę w cenie akcji i użytkownik może wskazać, czy oczekuje wzrostu, czy spadku wartości akcji bazowej. Należy pamiętać, że ta strategia jest szczególnie odpowiednia w krótkiej perspektywie czasowej.
Możesz spróbować handlować z instrumentami pochodnymi bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka, korzystając z konta demonstracyjnego. Jest to jak najbardziej rozważny wybór: używając konta demonstracyjnego, możesz przyzwyczaić się do obstawiania rosnących i spadających kursów. Należy pamiętać, że ta strategia jest szczególnie odpowiednia w krótkim okresie czasu. Chcesz wypróbować możliwości za pomocą bezpłatnego konta demo? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych kont, na których będziesz mógł poćwiczyć:
Dzięki brokerowi CFD możesz łatwo zarabiać na spadających cenach
Metoda 2: szukaj okazji
Niskie ceny akcji mogą być również niezwykle atrakcyjne dla inwestorów mających długoterminową strategię, jednak będziesz potrzebował wystarczająco dużo pieniędzy, żeby kupić nowe akcje. Często można zaobserwować, że ceny akcji, które gwałtownie spadają, w końcu znowu zaczynają rosnąć. Nawet po krachu na rynku w 2008 roku, większość akcji odzyskała równowagę w ciągu kolejnych dwóch lub trzech lat.
Kiedy ceny akcji spadają, to często mądrze jest kupić kilka dodatkowych akcji. Dzięki tej strategii możesz osiągnąć jeszcze większe zyski. Kupując akcje po niższej cenie, możesz osiągnąć wyższy zysk cenowy. Dodatkowo jednocześnie korzystasz z wyższej względnej stopy zwrotu z dywidendy. Spółki mogą wypłacać część zysków w formie dywidend. Kiedy firma dobrze prosperuje, to ten odsetek może znacznie wzrosnąć, co czyni Twoją inwestycję jeszcze bardziej zyskowną.
Kiedy kupujesz akcje, to rozsądnie jeśli wybierzesz taniego brokera. Wiele osób zapomina o kosztach, a to wielka szkoda – koszty transakcji mogą znacznie zmniejszyć Twój zwrot! Na eToro możesz kupować i sprzedawać akcje bez ponoszenia jakichkolwiek prowizji. Użyj poniższego przycisku, aby założyć konto:
Metoda 3: za pomocą opcji
Możesz również skorzystać z opcji, aby zarabiać pieniądze na spadających cenach. Aby to osiągnąć, możesz skorzystać z tzw. opcji sprzedaży (ang. put option). Opcja put pozwala na sprzedaż akcji po określonej cenie – kiedy cena spada, możesz kupić akcję po niższej cenie, korzystając z opcji sprzedaży, a następnie można sprzedać akcje po wyższej cenie rynkowej. Pozwala to na zarobieniu pieniędzy na spadku kursu akcji.
W pewnym momencie opcje wygasają. Tylko w czasie trwania opcji możesz z niej skorzystać i w ten sposób skorzystać ze spadającej ceny. Za opcje niestety będziesz musiał zapłacić premię, dlatego pamiętaj, żeby kupować opcję, które staje się opłacalne przed terminem jej wygaśnięcia. Chcesz wiedzieć więcej na temat opcji? W naszym specjalnym dziale poświęconym opcjom możesz przeczytać o wszystkim, co powinieneś wiedzieć:
Niższa cena akcji oznacza większy zysk na opcji sprzedaży
Czy spadające ceny akcji są problemem?
Często w wiadomościach możemy usłyszeć na temat spadających cen akcji i mówi się o tym, jakby to była jakaś katastrofa. Kiedy przyjrzymy się temu bliżej, to sytuacja często nie jest aż tak zła, jak się o tym mówi. Statystycznie rzecz biorąc, na rynku akcji występują negatywne wyniki zawsze w ciągu trzech lat, czyli masz 33% szans na utratę pieniędzy na giełdzie w ciągu roku.
Jeśli przyjrzymy się miesięcznym wynikom to zauważymy, że około 60% miesięcy osiąga dodatni wynik giełdowy, a 40% miesięcy kończy się stratą.
Jednak spadek cen akcji to nie jest jakiś wyjątkowy problem i są one normalną częścią handlu. Przecież akcje wciąż nie mogą zyskiwać na wartości: zawsze będzie dochodzić do korekt. Jednak jak historia pokazuje, korekty zawsze występują tylko przez tymczasowy okres czasu. Ogólny kierunek jest zawsze wzrastający.
Jak sobie radzić z spadającymi cenami akcji?
W ciągu ostatnich stu lat można było zauważyć, że ceny akcji zawsze rosły. Można to wytłumaczyć w bardzo łatwy sposób – wzrosła zarówno liczba ludności, jak i wydajność pracy na całym świecie i w rezultacie firmy osiągają coraz większe zyski. Nie oznacza to jednak, że giełda jest zawsze opłacalna: z czasem ceny akcji się zmieniają i nigdy nie będą rosły w linii prostej.
Będąc inteligentnym inwestorem giełdowy, możesz na tym skorzystać. Aby odnieść sukces, ważne jest, aby przeciwdziałać swojej naturalnej reakcji. W naszym mózgu znajduje się część, którą nazywamy migdałkiem. Ten obszar mózgu staje się bardzo aktywny, gdy coś tracimy i się boimy. Z tego powodu możemy zaobserwować, że wielu inwestorów masowo sprzedaje swoje akcje w czasach kryzysu.
Sprzedaż akcji w czasie kryzysu często nie jest strategią, która przyniesie Ci dużo pieniędzy. Jest to wtedy ryzykowne, ponieważ nigdy nie wiadomo gdzie jest najniższe dno. Dopóki nie sprzedasz swoich akcji, Twoja strata jest tylko stratą na papierze (ang. paper loss). Kiedy sprzedajesz swoje akcje, strata jest ostateczna i niestety, ale z nią utknąłeś. To właśnie dlatego jest ważne, aby inwestować tylko pieniądze, które możesz stracić na dłuższy okres czasu. To daje ci możliwość odczekania na lepsze czasy.
Jaka jest dobra strategia inwestycyjna?
Dobrą strategią radzenia sobie zarówno ze spadającymi, jak i rosnącymi cenami jest dywersyfikacja. Oczywiście, mądrze jest rozłożyć inwestycje na różne sektory i regiony, dzięki czemu unikniesz złych wyników z powodu tego, że jeden konkretny sektor lub region nie radzi sobie dobrze. Jednakże, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom spadku cen akcji, ważne jest również rozłożenie inwestycji w czasie.
Możesz to robić inwestując na giełdę w różnym czasie. Inwestując co miesiąc stałą kwotę, uniemożliwiasz zainwestowanie dużej kwoty na samej górze. Dobrym sposobem na rozłożenie wejścia na giełdę jest wykupienie funduszy lub ETF-ów. Inwestując mądrze, możesz zarabiać pieniądze podczas każdych warunków na rynku.
Jak mogę zarabiać pieniądze na gwałtownych spadkach cen?
Wzrosty często następują powoli i stopniowo, podczas gdy gwałtowne spadki często następują niespodziewanie w jednym momencie. Dzięki temu możesz zarobić dużo pieniędzy! Negatywne wiadomości wokół akcji lub strefy ekonomicznej mogą wskazywać, że kurs akcji gwałtownie spadnie. Stało się tak na przykład w przypadku akcji Luckin Coffee, gdy wyszło na jaw, że błędnie przedstawiły one dane swojej spółki.
Kiedy spodziewasz się, że nastąpi spadek, to możesz osiągnąć jeszcze lepsze wyniki przy użyciu dźwigni. Korzystając z dźwigni, możesz zainwestować większą kwotę pieniędzy niż wpłaciłeś. Przy dźwigni finansowej jeden do dwudziestu, spadek o 1$ jest wart 20$ zysku. Oczywiście gdy używasz dźwigni finansowej, Twoja strata również drastycznie wzrasta, dlatego ważne jest, aby być ostrożnym przy korzystaniu z dźwigni!
Kiedy akcje spadną o 30 procent, to możesz uzyskać zwrot w wysokości 300 procent przy dźwigni 1:10! Ważne jest jednak, aby pamiętać, że możesz również stracić swój depozyt, gdy cena akcji spadnie tylko o 10%.
W czasie kryzysu możesz osiągnąć wysokie zyski. Aktywny handel w czasie kryzysu gospodarczego może być zatem dobrym pomysłem, gdy dokładnie wiesz, jak postępować.
Wszystko czego potrzebujesz, to zmiany cen!
Aby osiągnąć pozytywny wynik handlowy pod koniec dnia, to wystarczy tylko zmienność cen. Nie ma większego znaczenia czy ceny rosną czy spadają: na takich zmianach zawsze można zarobić pieniądze. Ważne jest jednak, aby kupować lub sprzedawać we właściwym czasie. Możesz wyczuć dokładnie ten odpowiedni moment, kiedy wystarczająco dużo poćwiczysz u brokera na koncie demonstracyjnym. Dzięki wystarczającej praktyce, będziesz mógł nauczyć się rozpoznawać pewne wzorce. Po osiągnięciu odpowiedniego doświadczenie, możesz przewidzieć, kiedy ceny mogą spaść.
Kupowanie i sprzedawanie: jak to zrobić?
Zazwyczaj większość inwestorów wybiera opcję kupna akcji. Kiedy kupujesz, zarabiasz pieniądze na tym, że cena rośnie i co w praktyce może być bardzo opłacalne. Ostatnio niestety zdarza się, że ceny akcji znacznie spadają.
Kiedy spodziewasz się, że cena spadnie, to mądrze jest wybrać opcję krótkiej sprzedaży. W przypadku krótkiej sprzedaży uzyskuje się pozytywny wynik, gdy cena akcji spada, co pozwala na zarobienie pieniędzy w sytuacji, kiedy większość ludzi traci dużo swoich inwestycji!
Podsumowanie: jak mogę zarabiać pieniądze na spadających cenach?
Istnieją dwie strategie, które możesz zastosować, aby zarobić pieniądze na spadających cenach akcji. Pierwsza strategia polega na aktywnym handlu na rynkach i czerpaniu korzyści z silnych, spadkowych ruchów cen. W drugiej strategii kupujesz akcje, gdy cena osiągnie niski punkt.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.