Jak kupić akcje Shell (2024) – inwestowanie w Shell
Czy rozważasz zakup akcji Shell ? W tym artykule możesz bezpośrednio przeczytać, jak mądrze inwestować w akcje Shell. Dzięki kompleksowej analizie i informacjom o cenach możesz podjąć lepszą decyzję inwestycyjną.
Jak kupić akcje Shell?
Czy chcesz wiedzieć, gdzie można kupić akcje Shell? W poniższej tabeli możesz sprawdzić, gdzie możesz kupić akcje Shell.
Broker | Informacje | Recenzja |
---|---|---|
Inwestuj w akcje, fundusze ETF i opcje amerykańskie i zarabiaj do 8,7% na swoim depozycie z opcją codziennego naliczania. | ||
Kupuj Shell bez żadnych prowizji. Twój kapitał może być zagrożony. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać. | ||
Inwestuj w Shell przy niskich opłatach i korzystaj z innowacyjnej platformy |
Jaka jest aktualna cena akcji Shell?
Jesteś ciekawy aktualnej ceny akcji Shell? Na poniższym wykresie możesz zobaczyć, jak zachowują się akcje Shell. Możesz również rozpocząć handel akcjami Shell bezpośrednio, korzystając z przycisków kupna i sprzedaży.
Dane spółki Shell
Poniżej znajdują się kluczowe dane spółki Shell.
Analiza akcji Shell
Przed podjęciem decyzji o kupnie lub sprzedaży akcji Shell ważne jest, aby dokładnie je przeanalizować. W poniższym przeglądzie można zobaczyć, jak Shell radził sobie w minionym okresie.
Ceny akcji z ostatnich 5 dni
W poniższej tabeli można zobaczyć ceny akcji Shell z ostatnich 5 dni:
Jaki będzie kurs akcji Shell w 2024?
Czy jesteś ciekawy, co według analityków zrobi Shell w 2024 i kolejnych latach? Połączyliśmy przewidywania analityków z danymi z Alpha Vantage. Należy pamiętać, że liczba ta jest jedynie prognozą dotyczącą przyszłego trendu cenowego spółki Shell i że prognoza ta może się nie sprawdzić.
Dlaczego zakup akcji Shell może być mądrą decyzją?
Ropa naftowa jest towarem deficytowym i poszukiwanym
Pomimo zainteresowania zrównoważonymi paliwami, paliwa kopalne dominują w naszej gospodarce. W nadchodzących latach popyt na ropę naftową będzie nadal wysoki. Jednocześnie ropa naftowa jest zasobem deficytowym, który się wyczerpuje.
Transformacja energetyczna
Shell jest również zaangażowany w transformację energetyczną, która stwarza interesujące nowe możliwości. Firma poszukuje nowych możliwości inwestycyjnych w czyste źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna.
Ponadto wodór jest intrygującym rynkiem wschodzącym. Komisja Europejska przeznaczyła duży budżet na rozwój wodoru. Shell zainwestował już znaczne środki w elektrownie wodorowe, dzięki czemu może potencjalnie osiągnąć większe zyski w przyszłości. Należy jednak wspomnieć, że może to zająć trochę czasu. Obecnie energia wodorowa nie generuje jeszcze żadnych przychodów.
Skroplony gaz ziemny
Shell poczynił również znaczące inwestycje na rynku LNG, czyli skroplonego gazu ziemnego. Oczekuje się, że do 2040 r. nie będzie odpowiednich alternatyw dla gazu ziemnego. Oznacza to, że Shell ma również dobrą pozycję do zarabiania większych pieniędzy na tym paliwie. W porównaniu z węglem i ropą naftową, gaz ziemny jest znacznie lepszy dla środowiska.
Dobre wyniki finansowe
Kolejnym powodem, dla którego inwestowanie w Shell może być interesujące, są jego dobre wyniki finansowe. Shell jest znany z wysokiej stopy dywidendy. Podczas pandemii COVID-19 Shell raz obniżył dywidendę, ale nie trzeba było długo czekać, aby akcje odzyskały swoją wartość. Inwestując w akcje Shell, możesz również skorzystać ze stosunkowo stabilnej i wysokiej dywidendy.
Kontrola nad procesem
Kolejną mocną stroną Shell jest to, że jest aktywny zarówno na wyższym, jak i niższym szczeblu produkcji. Dzięki temu Shell ma większy wpływ na cały proces produkcji i jest mniej zależny od innych firm.
Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w akcje Shell?
Spadające ceny ropy naftowej
Rynek energii kopalnych regularnie znajduje się w niedźwiedziem trendzie. Na przykład, podczas kryzysu COVID-19, cena ropy naftowej gwałtownie spadła, co znacząco zmniejszyło rentowność Royal Dutch Shell. Może to wywierać presję na cenę akcji.
Dywidenda nie jest pewna
W 2020 r., po raz pierwszy w swojej historii, spółka obniżyła dywidendę aż o 66%. Po pandemii COVID-19 akcje odbiły się od dna, a dywidenda również ponownie wzrosła. Dowodzi to jednak, że dywidenda nie jest pewna nawet dla firmy takiej jak Shell.
Paliwa kopalne mają złą reputację
Kolejnym ryzykiem związanym z inwestowaniem w akcje Shell jest fakt, że paliwa kopalne nie są już uważane za fajne. Coraz więcej osób zwraca uwagę na zrównoważone źródła energii. Kiedy ludzie uznają to za ważne dla ich portfela inwestycyjnego, są bardziej skłonni sprzedać swoje akcje Shell. Może to również dodatkowo obniżyć cenę akcji.
Konkurencja
Shell już wcześniej zmagał się z silną konkurencją ze strony innych firm naftowych. Teraz, gdy Shell wszedł na rynek produkcji zrównoważonej energii, musi również konkurować z nowymi podmiotami. Jeśli Shell nie rozwinie tego sektora, firma może zostać wyprzedzona przez nowych konkurentów.
Jacy są najwięksi konkurenci RDS?
- ExxonMobil
- Chevron
- BP
- Total
- ConocoPhilips
Jak kształtuje się cena akcji Shell?
Cena akcji Shell jest silnie powiązana z ceną ropy naftowej. Spółka jest silnie uzależniona od bieżącej ceny ropy naftowej. Wynika to częściowo z faktu, że spółka posiada duże rezerwy ropy naftowej. Gdy cena ropy spada, wartość jej rezerw spada.
Ponadto, zyski spółki również spadają, ponieważ Shell zarabia na sprzedaży ropy naftowej. Niższa cena ropy może nawet sprawić, że niektóre projekty staną się nieopłacalne. Na przykład projekt poszukiwania ropy naftowej na Alasce został przerwany, ponieważ nie był już opłacalny ze względu na spadającą cenę ropy.
Jak inwestować w akcje Shell? 4 kroki
Zanim będziesz mógł zainwestować w akcje Shell, musisz wykonać kilka kroków. Przyjrzymy się pokrótce krokom, które należy podjąć, aby z powodzeniem inwestować w akcje Shell.
Krok 1: Znajdź dobrego brokera
Ważne jest, aby wybrać dobrego brokera podczas inwestowania w akcje Shell. Dobry broker to stosunkowo tania opcja. Wiele osób inwestuje za pośrednictwem swojego banku i nie docenia wysokich opłat transakcyjnych. Zapoznaj się z naszym przeglądem brokerów:
Krok 2: Przygotowanie
Przed zakupem akcji Shell należy się odpowiednio przygotować. Zdecyduj, ile pieniędzy chcesz zainwestować w akcje Shell. Zaleca się, aby nie inwestować całej kwoty w akcje Shell. Dywersyfikując swoje inwestycje na różne akcje, zwiększasz szansę na pozytywny wynik.
Możesz zdecydować się na inwestowanie stopniowo lub w całości. Zazwyczaj najlepiej jest inwestować stopniowo. Inwestując stopniowo, unikasz zakupu akcji Shell w niewłaściwym momencie.
Krok 3: Złóż zamówienie na akcje Shell
Gdy zdecydujesz, że chcesz kupić akcje Shell, możesz złożyć zlecenie. Możesz wybrać pomiędzy zleceniem rynkowym a zleceniem z limitem ceny. W przypadku zlecenia rynkowego składasz zlecenie bezpośrednio na rynku po najlepszej dostępnej cenie. Jednak w przypadku dużej zmienności lepszym rozwiązaniem może być złożenie zlecenia z limitem ceny.
W przypadku zlecenia z limitem ceny użytkownik ustala maksymalną cenę, jaką chce zapłacić za akcje Shell. Możesz również zdecydować się na ustawienie poziomu stop. Dzięki poziomowi stop możesz ograniczyć stratę, jaką możesz ponieść na swojej pozycji.
Krok 4: Kontroluj swoją pozycję
Rozsądnie jest śledzić firmę w tle. Czy spółka nadal osiąga dobre wyniki? A co z ceną ropy? Rozsądne może być kupno większej liczby akcji, gdy akcje są niedowartościowane.
Kiedy kupować akcje Shell?
Rozważając zakup akcji Shell, najlepiej jest zwracać uwagę na cenę ropy naftowej. Istnieje silna korelacja między ceną ropy a ceną akcji Shell.
Oczywiście to nie wszystko. Oprócz ceny ropy ważną rolę odgrywają również wyniki finansowe spółki. Korzystne decyzje biznesowe mogą poprawić wynik. Jeśli jednak spółce nie uda się utrzymać stabilnej polityki dywidendowej w przyszłości, może to znacząco wpłynąć na cenę akcji.
Przeprowadzając analizy, można określić, czy jest to dobry moment na zakup lub sprzedaż akcji Shell. Udostępniliśmy dwa kursy, które mogą pomóc w analizie akcji Shell:
- Analiza techniczna: Dzięki analizie technicznej można rozpoznać wzorce i odpowiednio działać.
- Analiza fundamentalna: Analizując podstawowe dane liczbowe, można osiągnąć lepsze wyniki.
Polityka dywidendowa Shell
Jednym z powodów, dla których Shell jest tak popularny, jest jego stabilna polityka dywidendowa. Od czasów II wojny światowej spółka co kwartał wypłaca solidną dywidendę. Wysokość tej dywidendy jest zazwyczaj stabilna i regularnie rośnie.
Nie należy jednak skupiać się wyłącznie na tej bezwzględnej dywidendzie: stopa dywidendy jest ostatecznie znacznie bardziej interesująca. Cena akcji Shell podlega silnym wahaniom. W rezultacie stopa dywidendy może wahać się od kilku procent w jednym okresie do ośmiu procent w innym okresie. Kluczowe znaczenie ma zatem wyczucie czasu.
Działalność Shell
RDS lub Shell to holendersko-brytyjska międzynarodowa firma. Należy do Super majors, 6 największych niezależnych od państwa firm naftowych. Łącznie Shell zatrudnia ponad 90 000 pracowników w ponad 140 krajach na całym świecie.
Shell jest notowany zarówno na giełdzie holenderskiej, jak i brytyjskiej. Firma naftowa działa na arenie międzynarodowej i handluje produktami takimi jak ropa naftowa, benzyna, nafta i gaz. Co więcej, Shell nadąża za duchem czasu, poszukując nowych, zrównoważonych rozwiązań.
Wyjątkowość firmy Shell polega na tym, że jest ona zaangażowana w wiele etapów tego procesu. Shell wydobywa ropę naftową z ziemi, transportuje ją, a następnie sprzedaje na jednej z wielu stacji benzynowych. Kontrolując cały proces, Shell ma potężną pozycję w branży naftowej.
Niedawno Shell zdecydował się opuścić Holandię i przenieść swoją siedzibę do Wielkiej Brytanii. W rezultacie firma nie nazywa się już Royal Dutch Shell.
Historia Shell
Początki Shell sięgają 1890 roku, kiedy to firma nosiła nazwę Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij lub Royal Dutch Petroleum Company. Firma ściśle współpracuje z Anglią od 1907 roku, kiedy to połączyła się z Shell Transport and Trading Company. Chociaż działalność ta była ściśle powiązana, dopiero w 2004 r. akcje Royal Dutch Shell stały się zbywalne.
Historia w szczegółach
W 1890 r. spółka NV Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij (Royal Dutch Petroleum Company) została założona przez Jeana Baptiste’a Augusta Kesslera, Henriego Deterdinga i Jhr. Hugo Loudona. Rząd holenderski zapewnił wsparcie dla wierceń naftowych w Holenderskich Indiach Wschodnich. Duże złoża ropy zostały odkryte na Sumatrze i Perlak, co doprowadziło do rozwoju firmy.
W połowie XIX wieku bracia Samuel rozpoczęli handel muszelkami w Londynie. Pod koniec XIX wieku dobrze prosperująca firma handlowa rozszerzyła swoją działalność o handel ropą naftową. Następnie firma zmieniła nazwę na Shell Transport and Trading Company Ltd.. Początkowo używała muszli małży jako swojego logo, ale wkrótce została ona zmieniona na muszlę przegrzebka z zapiekanymi krawędziami, która jest używana do dziś.
W 1907 r. Royal Dutch Petroleum Company i Shell Co. rozpoczęły ścisłą współpracę bez faktycznego połączenia. Royal Dutch Petroleum Company posiadała 60% udziałów w Royal Dutch/Shell Group, podczas gdy British Shell posiadał 40% udziałów. Miały one dwie siedziby, jedną w Hadze i jedną w Londynie, przy czym biuro w Hadze było najważniejsze. Zmieniło się to niedawno, odkąd Shell opuścił Holandię.
Stacja benzynowa Shell w latach 70-tych
Oddziały w ramach Shell
Shell, czyli RDS, to firma energetyczna działająca w całym łańcuchu poszukiwania źródeł energii, rafinacji i sprzedaży produktów końcowych, takich jak benzyna i olej napędowy za pośrednictwem sieci stacji benzynowych. W ramach Shell istnieje sześć oddziałów:
- eksploracja i produkcja
- rafinacja i handel
- gaz
- energia
- chemikalia
- korporacyjne i inne
Ponadto RDS jest w 50% właścicielem Dutch Petroleum Company (NAM) wraz z ExxonMobil i posiada 25% udziałów w GasTerra.
Wniosek: czy warto inwestować w Shell?
Inwestycja w Shell z pewnością może być mądrą decyzją. W dłuższej perspektywie Shell mocno przyczynił się do wzrostu bogactwa dzięki stabilnej polityce dywidendowej. Spółka dąży do utrzymania tej polityki w jak największym stopniu w przyszłości. Biorąc pod uwagę wciąż rosnący popyt na paliwa kopalne, z pewnością nie jest to nierozsądny cel.
Co więcej, Shell aktywnie pracuje nad transformacją energetyczną, co oznacza, że firma przygotowuje się na przyszłość. Shell musi jednak być w stanie konkurować z nowymi, wschodzącymi firmami w tej branży.
Czy wierzysz, że Shell może utrzymać swoją silną pozycję? W takim razie zakup akcji Shell może być mądrym posunięciem! Upewnij się jednak, że stosujesz jasną strategię i nie kupujesz akcji na ślepo. Cena akcji nie jest tak stabilna, jak okresowe wypłaty dywidendy.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.