Tutorial Plus500: naucz się, jak handlować
Nie zapomnij, że możesz stracić pieniądze na handlu
W niniejszym artykule dowiesz się, jak dokonywać transakcji, korzystając z platformy Plus500. Omówimy zasadę działania oprogramowania Plus500 krok po kroku i pokażemy, jak dokonać wykonać pierwszą transakcję. Treść zawiera całe mnóstwo cennych informacji, które pomogą Ci w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
W niniejszym tutorialu omówimy: jak działa platforma Plus500?
- Część 1: Oprogramowanie Plus500: jak handlować, korzystając z oprogramowania Plus500.
- Część 2: giełda papierów wartościowych: zasada działania giełdy papierów wartościowych
- Część 3: Rynek: jak analizować rynek na poziomach horyzontalnych.
- Część 4: Manewr cenowy: jak przewidywać wahania cen akcji.
Jak utworzyć konto na platformie Plus500?
Niniejszy tutorial wykorzystuje oprogramowanie Plus500 jako przykład. Plus500 to jedna z najlepszych platform brokerskich, która sprawdza się wyjątkowo dobrze w przypadku aktywnie spekulujących inwestorów. Rejestrując nowe konto Plus500, otrzymasz dostęp do bezpłatnego demo z wirtualnym kapitałem 40.000 USD! Wersja demonstracyjna umożliwia przetestowanie wszystkich funkcji serwisu bez ponoszenia ryzyka. Demo jest nieograniczone czasowo. Oto największe zalety platformy Plus500:
- Nieograniczone i bezpłatne ćwiczenia w ramach demo
- Możliwość handlu wszystkimi znanymi akcjami CFD
- Założenie konta trwa zaledwie 3 minuty
Chcesz utworzyć konto na platformie Plus500? Kliknij poniższy przycisk i zarejestruj bezpłatne konto próbne:
Wciśnięcie przycisku umożliwi Ci natychmiastowe utworzenie bezpłatnego konta demo. 80% inwestorów detalicznych ponosi straty, handlując za pomocą Kontraktów CFD za pośrednictwem tego brokera.
Klikając powyższy przycisk, utworzysz bezpłatne konto demo w okamgnieniu. Zostaniesz poproszony o dwie rzeczy: podanie aktualnego adresu e-mail oraz utworzenie hasła. Istnieje również możliwość zalogowania się poprzez konta Facebook lub Google.
Część 1: Oprogramowanie Plus500
W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak korzystać z oprogramowania Plus500 online, co więcej, dowiesz się, jak błyskawicznie otwierać i zamykać pozycje. Ponadto, omówimy kilka innych ważnych aspektów związanych z inwestowaniem na platformie Plus500:
- Jak działa oprogramowanie Plus500?
- W jaki sposób otworzyć swoją pierwszą pozycję?
- Jak zarządzać istniejącymi już pozycjami?
- Jak zarządzać ryzykiem?
- Jako dokonać wpłaty depozytu na Plus500?
- Istotne wskazówki dla inwestorów
Plus500: objaśnienie oprogramowania
Oprogramowanie Plus500 jest niezwykle przyjazne użytkownikowi. W górnej części interfejsu z łatwością odnajdziesz udział CFD, którym chcesz obracać. Ponadto, na pasku górnym wyświetlane są informacje na temat salda twojego konta, dzięki którym możesz śledzić ilość pozostałych środków.
Obszar środkowy jasno przedstawia ogólny zarys kursów poszczególnych akcji. Przeglądając ten ekran, sprawdzisz ceny zakupu i sprzedaży interesujących Cię akcji. Złożenie zlecenia odbywa się za jednym kliknięciem. Akcje można również przeglądać według określonych kategorii. Poniższy przykład przedstawia wszystkie waluty w kategorii Forex.
Przykładowa wartość cen
W dolnej części interfejsu znajduje się wykres wybranych kontraktów CFD. Grafika przedstawia wahania kursu w różnych okresach czasowych. Możesz przeprowadzić swoje własne analizy na wykresie, korzystając ze wskaźników technicznych.
Otwieranie pozycji
Jeśli chcesz handlować w ramach Plus500, jedną z opcji jest otwarcie pozycji na udział lub towar. Otwierając pozycję, zawsze masz dwie możliwości do wyboru.
Illustrative prices
Po kliknięciu przycisku „kup” lub „sprzedaj” pojawi się okienko zlecenia. Okienko to pozwala na określenie ilości akcji CFD, którymi zamierzasz obracać. Klikając przycisk „kup”, automatycznie otworzysz pozycję. Ponadto, możesz skorzystać ze zlecenia. Wybierając opcję „kup, kiedy stawka wyniesie”, wskazujesz cenę, przy której pragniesz automatycznie otworzyć pozycję.
Zasada ogólna: za każdym razem staraj się korzystać z automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat. To nic innego niż ustalony poziom cenowy, przy którym automatycznie poniesiesz swoją stratę. Wybierając opcję „zamknij przy stracie”, będziesz mógł wykorzystać tę niezwykle praktyczną funkcję. Co więcej, automatyczne zamykanie pozycji jest również możliwe w przypadku osiągnięcia określonego zwrotu z inwestycji.
Illustrative prices
Zanim podejmiesz inwestycję za pośrednictwem Plus500, koniecznie zapoznaj się z informacjami dodatkowymi. Odnajdziesz tam minimalną liczbę jednostek dla danej inwestycji. W poniższym przykładzie minimalna ilość dla akcji CFD Tesla wynosi 0,5.
Co więcej, w informacjach dodatkowych odnajdziesz możliwą do zastosowania dźwignię finansową. Korzystając z dźwigni 1:5, wystarczy, że pokryjesz jedynie 20% całej kwoty inwestycji z własnej kieszeni. Proporcja 1:5 oznacza, że inwestujesz 100 USD, aby obrócić kwotą 500 USD. Niemniej jednak takie działanie zwiększa zarówno potencjalny zysk, jak i ryzyko. Jeśli cena wzrośnie o 1 USD, twój zysk wyniesie 5 USD, ale z drugiej strony, kiedy nastąpi spadek 1 USD, stracisz 5 USD. Niniejszy artykuł zdradza więcej szczegółów na temat inwestowania z wykorzystaniem dźwigni finansowych.
Ponadto, w tej zakładce odnajdziesz informacje na temat widełek cenowych (z ang. spread). Spread określa twoje rzeczywiste koszty transakcji.
Ceny poglądowe
Każdy kontrakt CFD zawiera dodatkowe informacje, które mogą zostać wyświetlone, a obejmują one: walutę bazową, dobową prowizję z tytułu finansowania, wymagania marżowe, datę ważności oraz sesje giełdowe. Rzućmy teraz okiem na wspomniane terminy.
Waluta bazowa
To waluta, względem której obracany jest kontrakt CFD. Przykładowo, transakcje dotyczące akcji w spółkach amerykańskich są dokonywane w dolarach.
Dobowa prowizja z tytułu finansowania
To prowizja naliczana, kiedy utrzymujesz pozycję otwartą przed zamknięciem sesji giełdowej. Czas opłaty należy rozumieć jako czas, po którym zostanie naliczona prowizja. Czy w tej chwili twoja pozycja jest nadal otwarta? W takim razie poniesiesz dodatkowe koszty.
Dobowa prowizja z tytułu finansowania – zakup (buy) jest naliczana od momentu nabycia udziału, a prowizja – sprzedaż (sell) od chwili zbycia akcji.
Wymagania marżowe
Wstępna marża wskazuje kwotę, którą musisz dysponować, aby otworzyć pozycję. Z kolei obowiązkowy depozyt zabezpieczający oznacza minimalną kwotę wymaganą do utrzymania pozycji otwartej. W tym przypadku jest to 10%.
W praktyce oznacza to, że saldo twojego konta musi wynosić co najmniej 100 USD, jeśli chcesz obrócić akcjami CFD na kwotę 1000 USD. Nie spełniasz tego warunku? W takim razie musisz zdeponować dodatkowe środki, aby twoja pozycja została automatycznie zamknięta. Takie działanie jest również znane jako wezwanie do uzupełnienia depozytu.
Data ważności
Kontrakty CFD podobnie jak produkty spożywcze mają swoją datę ważności. Kiedy kontrakt CFD ulega przedawnieniu, zostaje automatycznie zamknięty w określonej chwili bez względu na to, czy jest to pozycja korzystna, czy też przynosząca stratę. Na ogół daty ważności CFD dotyczą kryptowalut.
Sesja giełdowa
Innymi słowy jest to okres, w którym możesz obracać udziałem.
Zarządzanie pozycjami i zleceniami
Pasek menu po lewej stronie interfejsu oprogramowania to strefa zarządzania wszelkimi transakcjami. Menu otwartych pozycji wyświetla wszystkie rozpoczęte transakcje. Menu zleceń przedstawia złożone zlecenia. Menu pozycji zamkniętych pokazuje wyniki osiągnięte dzięki poczynionym inwestycjom.
Pozycje otwarte przedstawiają osiągi twoich pozycji w czasie rzeczywistym. Wynik staje się ostateczny wyłącznie, kiedy następuje zamknięcie pozycji. Wtedy to zysk lub strata zostają dodane do twojego salda.
Przed otwarciem pozycji warto opracować szczegółowy plan działania. Odradza się wprowadzanie zmian w aktywnych inwestycjach, to jedyny sposób zapewniający działalność handlową w granicach zdrowego rozsądku. Niemniej jednak emocje często biorą górę nad rozumem… każdy inwestor, prędzej czy później musi się z tym zmierzyć.
Zarządzaj ryzykiem na platformie Plus500
Otwierając pozycję, możesz skorzystać z funkcji automatycznego zamykania w celu ograniczenia strat (z ang. stop loss) oraz realizacji zysku (z ang. take profit). Funkcja stop loss określa moment, w którym automatycznie ponosisz stratę, a z kolei take profit oznacza chwilę, kiedy automatycznie zgarniasz zysk. Warto stosować stop loss w przypadku każdej podejmowanej inwestycji, dzięki temu zawsze będziesz świadomy, jaka strata maksymalna wiąże się z określonym działaniem!
Jeśli pragniesz, aby twoje inwestycje były korzystne, należy ustawić wartość take profit dwa razy wyżej od stop loss. Przykładowo, kiedy chcesz stracić maksymalnie 10 USD na otwartej pozycji i potencjalnie zarobić 20 USD, będziesz musiał podjąć właściwą decyzję w 50% przypadków. Zarządzanie ryzykiem to nieodłączny element prowadzenia działalności handlowej.
Wyjaśnijmy to na przykładzie hipotetycznej inwestycji. Załóżmy, że chcesz otworzyć pozycję na udział w kwocie 10 USD. Przeprowadziłeś wymaganą analizę i spodziewasz się wzrostu ceny do 15 USD. Zakładasz, że na tej pozycji nie chcesz stracić więcej niż 2,50 USD, tak więc stosujesz automatyczne zamykanie pozycji (stop loss) przy 2,50 USD. To właśnie jest przykład inwestycji z korzystnym stosunkiem ryzyka do zysku.
Wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w ramach Plus500
Zanim wejdziesz do gry na prawdziwe pieniądze, musisz zasilić swoje konto Plus500. Minimalna kwota depozytu wynosi 100 USD. Przed dokonaniem wpłaty zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej tożsamości. Jest to obowiązkowa procedura w świetle prawa regulującego przepisy odnośnie do rachunków inwestycyjnych. Na całe szczęście jest to jednorazowy proces.
Wypłata środków to pestka! Aby dokonać wypłaty, wystarczy kliknąć przycisk „wypłać”. Zysk zostanie przelany na twoje konto bankowe w ciągu kilku dni roboczych!
Ogólne wskazówki odnośnie do Plus500
- Zacznij od deponowania skromnych sum, aby na spokojnie przywyknąć do obrotu prawdziwymi pieniędzmi.
- Ćwicz jak najwięcej i nieustannie analizuj swoje sukcesy i porażki; ucz się na własnych błędach.
- Zawsze korzystaj z funkcji stop loss (automatyczne zamykanie pozycji w celu ograniczenia strat) za każdym razem, a unikniesz dotkliwych strat.
Część 2: Jak działa rynek papierów wartościowych?
W drugiej części tutorialu poświęconego platformie Plus500 skupimy się na szczegółach, tajnikach oraz prawach rządzących rynkiem papierów wartościowych. To szalenie istotne, aby zrozumieć filozofię stojącą za obrotem akcjami oraz metodę ustalania kursów. Dysponując taką wiedzą, zrozumiesz, jak optymalnie wykorzystać możliwości, które daje Plus500.
Gra o tron: czyli popyt kontra podaż
Kurs każdego kontraktu CFD w ramach oprogramowania Plus500 jest wynikiem starcia pomiędzy popytem i podażą. Przy zwiększającej się liczbie ludzi chętnych na zakup określonych akcji, cena również idzie w górę. Z kolei, jeśli każdy pragnie pozbyć się danych udziałów, kurs z prawdopodobnie pójdzie w dół.
Mając to na uwadze, można wywnioskować, że bycie sprawnym inwestorem wcale nie polega na prześcignięciu pozostałych graczy, tylko na dopasowaniu swoich działań i zachowania do sytuacji na rynku. Postaraj się wczuć w tok myślenia przeciętnego Kowalskiego.
Reagowanie na aktualności
Inwestowanie to nic innego niż gra psychologiczna. Na ogół ciężko przewidzieć zachowanie konkretnej jednostki, ale w przypadku całej grupy sprawa staje się znacznie łatwiejsza. Podczas inwestowania zaleca się rozumowanie na zasadzie przeciętnego Kowalskiego.
Należy analizować i zapamiętywać ruchy poszczególnych inwestorów, a tym samym unikać zachowania, które z pozoru wydaje się racjonalne. Wartość udziału niekoniecznie odzwierciedla realną wartość stojącą za daną spółką. Człowiek to zwierzę stadne, więc postaraj się funkcjonować jako część określonej grupy. Po publikacji złych wiadomości, kursy na ogół szybują w dół w okamgnieniu.
Doskonałym przykładem jest pandemia Covid-19, która nastąpiła w 2020. Jej efektem jest społeczna izolacja o zasięgu ogólnoświatowym. W tym czasie całe mnóstwo firm zaprzestało prowadzenia działalności gospodarczej. W konsekwencji inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż swoich akcji na skalę masową, a co za tym idzie, kursy dramatycznie spadły.
Kiedy na forum ogólnym pojawiają się negatywne informacje, doświadczony inwestor podejmuje odpowiednie kroki. Pamiętaj, ludzie często pozbywają się akcji pod wpływem paniki, a złe wieści odciskają swoje piętno na cenach akcji. Mając to na uwadze, będziesz w stanie przewidzieć nadchodzący spadek kursów.
Idąc tym tokiem rozumowania, można założyć, że ta sama strategia z powodzeniem zostanie obrana w przypadku konkretnego udziału. Negatywne aktualności równie dobrze mogą być powodem krachu określonych akcji. Przykładowo, kiedy świat obeszła wieść o fałszowaniu wyników sprzedażowych przez spółkę Luckin Coffee, ceny jej akcji dramatycznie spadły o 80%, w niespełna jeden dzień!
Patrząc z drugiej strony, pozytywne wieści również mają ogromny wpływ na sytuację rynkową. W czasie rozkwitu gospodarki rynek papierów wartościowych też przeżywa swoje „tłuste” chwile. Spółka publikująca wspaniałe statystyki najprawdopodobniej wywoła wzrost cen swoich akcji. Niemniej jednak spadek wartości spowodowany niekorzystną aktualnością jest znacznie gwałtowniejszy niż jej wzrost po ogłoszeniu dobrych wieści.
Niestabilności rynkowej
Inwestowanie w ramach platformy Plus500 ma wiele zalet i z pewnością jedną z nich jest możliwość zarabiania na niestabilności rynkowej lub wahaniach kursów. Należy pamiętać, że podczas inwestycji możesz zarobić dużo pieniędzy, ale także sporo ich stracić. Zawsze istnieje ryzyko związane z handlem, dlatego miej na uwadze, że możesz stracić swoje pieniądze, szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z brokerem lub instrumentem, którym chcesz handlować. Złe wiadomości są niekoniecznie złe dla inwestorów spekulujących aktywnie na rynkach giełdowych.
Plus500 pozwala na otwieranie tzw. pozycji krótkich, co daje możliwość składania zleceń przy spadku cen. Rynki znajdujące się na skraju krachu mogą okazać się doskonałym środowiskiem dla inwestorów korzystających z platformy Plus500.
Wobec tego rodzi się pytanie – skąd mieć pewność, że nastał odpowiedni czas na otwarcie inwestycji? W pozostałej części naszego podręcznika na temat Plus500 omówimy, w jak zaplanować swoje inwestycje w odpowiedni sposób.
Część 3: Rynek i poziomy horyzontalne
Po przedstawieniu szczegółów dotyczących oprogramowania Plus500 nadszedł czas, abyśmy przyjrzeli się z bliska procesom decyzyjnym. Niniejsza część samouczka Plus500 zdradza szczegóły odnośnie do inwestowania pod kątem sytuacji panujących na rynku. Jeśli chcesz poprawnie podejść do tematu, musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Jak rozpoznać bieżący trend?
- Jak inwestować w zgodzie z panującym trendem?
- Jak rozpoznać poziom horyzontalny?
- Co począć na wypadek konsolidacji?
Określanie trendu
Platforma Plus500 umożliwia zbliżanie i oddalanie widoku na wykresy. Co więcej, właściciele portalu przewidzieli funkcję regulacji okresów. W przypadku ustawienia co-1-minutę (1-minute) każdy okres wynosi dokładnie 60 sekund, podczas gdy ustawienie co-1-tydzień wydłuża ten okres do jednego tygodnia. Dłuższe okresy są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o przewidywanie przyszłych struktur cenowych.
W przypadku każdej osi czasowej zawsze istnieje możliwość podglądu sytuacji na rynku. Przeanalizuj stawki w perspektywie dłuższego okresu, aby określić ogólny trend. Istnieją trzy podstawowe tendencje giełdowe:
- Trend Zwyżkowy: cena ogólnie idzie w górę; oczekujesz odpowiedniej chwili na zakup.
- Tendencja Zniżkowa: cena ogólnie spada; oczekujesz odpowiedniej chwili na sprzedaż.
- Konsolidacja: cena lawiruje pomiędzy dwoma określonymi punktami; w takiej chwili nie istnieje żaden trend.
Przykład wyraźnego trendu zwyżkowego
Przykład wyraźnej tendencji zniżkowej
Handel na podstawie trendów
Jeśli na rynku występuje wyraźny trend, należy za nim podążać. Kiedy korzystasz z oprogramowania Plus500 i zauważysz, że cena idzie w górę, powinieneś dokonać zakupu; w odwrotnym przypadku należy sprzedać udział. Pamiętaj, nie należy otwierać pozycji na przysłowiowego Janusza!
Przy otwieraniu pozycji najlepiej kierować się powodami natury technicznej. Jak tylko pojawia się trend, cena zaczyna za nim podążać. Takie zjawisko nazywamy impulsem. Po impulsie następuje nieznaczny spadek ceny, czyli tzw. korekta.
Szansa na sukces sięga zenitu, kiedy otwierasz pozycję zaraz po korekcie. W czasie trendu zwyżkowego należy dokonać zakupu niezwłocznie po chwilowym spadku, a podczas tendencji zniżkowej sprzedaż powinna odbyć się zaraz po chwilowym wzroście. Możesz śmiało trzymać się tej strategii, aż do chwili, w której dojdzie do odwrócenia trendów, innymi słowy do momentu zmiany kierunku tendencji.
Rozpoznawanie poziomów horyzontalnych
Z pewnością zadajesz sobie pytanie – w jaki sposób wyczuć odpowiedni moment na dokonanie transakcji? Otóż kluczem do sukcesu są poziomy horyzontalne. Poziom horyzontalny to, innymi słowy, poziom, wielokrotnie osiągany przez cenę, ale jednocześnie przez nią nieprzekraczany. Niższy poziom horyzontalny w czasie trendu zwyżkowego nazywany jest wsparciem (z ang. support), a z kolei wyższy poziom horyzontalny podczas tendencji zniżkowej określamy mianem oporu (z ang. resistance).
Oprogramowanie Plus500 umożliwia nakreślanie poziomów horyzontalnych. Aby aktywować tę funkcję, skorzystaj z trzeciej ikony na górze wykresu.
Otwierając pozycję na poziomie horyzontalnym, zwiększasz swoją szansę na korzystną transakcję. Jedno z najważniejszych zadań tradera to oczekiwanie na zmianę ceny w określonym kierunku, a chcąc nie chcąc, to zdarza się najczęściej właśnie w tym momencie! Nic w tym dziwnego, poziomy horyzontalne przeciągają się w czasie i są osiągane wielokrotnie, co czyni z nich o wiele bardziej wymierny wskaźnik od przeciętnych poziomów osiąganych zaledwie parę razy.
Od czasu do czasu zdarza się, że rola poziomu horyzontalnego nabiera innego charakteru po nastaniu tzw. wyłamania (z ang. break-out). Opór może zmienić się we wsparcie i na odwrót. To niezwykle praktyczna sytuacja, która pokazuje, czy dane działanie zostało powtórzone, kiedy określony poziom został ponownie osiągnięty.
Special situation: consolidation
Przypadek szczególny: konsolidacja
Oprócz trendów zwyżkowych i tendencji zniżkowych, na rynku dochodzi również do tzw. konsolidacji. W tym przypadku kurs waha się pomiędzy dwoma poziomami horyzontalnymi. W trakcie konsolidacji najkorzystniej jest kupować przy niższych poziomach horyzontalnych i sprzedawać przy wyższych.
Konsolidacja: kupuj przy niskich poziomach, sprzedawaj przy wyższych
Część 4: manewr cenowy i odpowiednie wyczucie czasu
Następna część tutorialu inwestycyjnego Plus500 zdradza, jak wykorzystywać wykresy świecowe w celu poprawy osiągów.
Korzystanie z wykresów świecowych
Linia na wykresie nie zdradza zbyt wielu informacji. To główny powód, przez który wydajni inwestorzy decydują się na wykresy świecowe. Tego rodzaju wykresy pomagają rozpoznawać tzw. manewr cenowy, który z kolei znacznie ułatwia przewidywanie przyszłych zmian. Oprogramowanie Plus500 pozwala na przejście w tryb wykresów świecowych, wystarczy kliknąć przycisk zaprezentowany poniżej.
Wykres świecowy zawsze dotyczy konkretnego okresu. Przykładowo, może obrazować zmiany kursu w ciągu pojedynczej sesji giełdowej. Świeca składa się z wypełnionego kolorem korpusu oraz wystającego z niego cienia.
Kolor korpusu zależy od tego, czy tendencja rynkowa jest zwyżkowa, czy też zniżkowa. Czerwony wskazuje na cenę zamkniętą niżej, a zielony na zamkniętą wyżej.
Cień wskazuje na to, jaka cena została osiągnięta w danym okresie; czyli jak wysoko, lub jak nisko się znalazła.
Wykresy świecowe bez tajemnic: wyraźny trend
Takie świece mogą wskazywać na wyraźny trend.
Wysoka / niska próba
Po lewej widać próbę wysoką; jest oznaczona długim cieniem ponad korpusem (minimalnie 2/3). Niska próba jest przeciwieństwem; jej korpus znajduje się w górnej części, a cień jest długi i skierowany w dół. W przypadku próby wysokiej i niskiej kolor nie ma znaczenia.
Obie te próby są silnymi wskaźnikami cenowymi. Obrazują przejścia z pozycji kupujących do sprzedających i na odwrót. W czasie wysokiej próby cena wyraźnie wzrosła, aczkolwiek kupujący wykazali zbyt słabą siłę nabywczą, co z kolei wywołało kolejny spadek. To bardzo mocny sygnał sprzedażowy. Analogicznie próba niska stanowi wyraźny sygnał nabywczy.
Tory kolejowe i bliźniacze wieże
Tory kolejowe składają się z dwóch (prawie) identycznych świec nakładających się na siebie, pierwsza jest zielona, a druga czerwona. W przypadku wież bliźniaczych sytuacja jest odwrotna, czerwona świeca jest przecięta przez niemalże identyczną świecę zieloną. Taka kombinacja może być interpretowana jako scalona wysoka lub niska próba; dwie świece formują razem wyłamanie zakończone niepowodzeniem.
Tory kolejowe to wyraźny sygnał sprzedażowy, ponieważ sprzedający nabywają od kupujących. Wieże bliźniacze odnoszą się do odwrotnej sytuacji, więc należy je traktować jako silny sygnał nabywczy.
Bycze / niedźwiedzie świece
Przytłaczająca świeca bycza składa się ze świecy opadającej, za którą podąża świeca rosnąca przekraczająca zarówno spód, jak i górę świecy. Po spadku wstępnym cena nadal wzrasta; zbyt wielu sprzedających przyłączyło się do grupy, tak więc poziom ten nie mógł zostać utrzymany. Cena spadła, a w konsekwencji niż poprzedniej świecy również został przełamany; to bardzo silny sygnał zakupowy.
Analogicznie, przytłaczająca świeca niedźwiedzia stanowi mocny sygnał zakupowy. Po wzroście następuje wyraźny spadek, gdzie zarówno wyż, jak i niż przekracza poprzednią świecę.
Wykresy świecowe bez tajemnic: świece chwiejne
Tego rodzaju świece mogą wskazywać na brak wyraźnego trendu.
Formacje inside bar
Formacje inside bars to bardzo wyraźne wskaźniki niezdecydowania. Inside bar pasują do poprzedzającej świecy; niemniej jednak nie wskazują konkretnego kierunku. Podwójne formacje inside bar są jeszcze bardziej wymiernymi wskaźnikami. W tym przykładzie trzecia świeca pasuje do drugiej. Po wystąpieniu podwójnej formacji inside bar należy oczekiwać silnej zmiany w dół lub w górę.
Świece Doji
Świeca doji to niezwykle wyraźny sygnał niezdecydowania. Doji jest niemalże symetryczna względem środka, kiedy cena idzie w górę lub w dół. W tym okresie niewiele się działo.
Kiedy inwestować?
Informacje przedstawione w niniejszym tutorialu mogą posłużyć do optymalizacji zysków z potencjalnych inwestycji. Zajmując pozycję na poziomie horyzontalnym, zwiększasz swoje szanse na korzystną transakcję. Co więcej, kierując się omówionymi przez nas wykresami świecowymi, dodatkowo sprzyjasz wyczuciu odpowiedniej chwili.
Najlepsze inwestycje są otwierane, kiedy wszystkie „znaki na niebie” na to wskazują, innymi słowy, należy obserwować wskaźniki. Zauważyłeś trend zwyżkowy? W takim razie staniesz przed szansą na sukces, kiedy cena zacznie powracać do poziomu oporu. Jeśli w takiej chwili widzisz świecę na tym poziomie wskazująca na ciągły trend zwyżkowy, najprawdopodobniej jest to najwyższy czas na otwarcie pozycji.
Niemniej jednak pamiętaj, rentowny inwestor nie zawsze musi być nieomylny. Jeśli zdołasz znaleźć złoty środek pomiędzy zyskiem a ryzykiem, kilka porażek nie przeszkodzi Ci w uzyskaniu korzystnego efektu ogólnego.
Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania?
Właśnie poznałeś podstawy analizy technicznej. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł bardziej świadomie inwestować na Plus500. Dowiesz się więcej na temat wskaźników, zapoznając się z naszym kursem analizy technicznej. Skorzystaj z poniższego przycisku, który przeniesie Cię bezpośrednio do kursu:
Zacznij handlować już teraz!
Przewyższasz wiedzą pozostałych początkujących inwestorów. Pamiętaj, handel nie wymaga nadludzkiej inteligencji; wszystko sprowadza się do radzenia sobie z i zarządzania ryzykiem. Podejmując decyzję inwestycyjną, upewnij się, czy aby na pewno zarobisz więcej, niż jesteś w stanie stracić.
Poszukuj tzw. nagromadzenia czynników, to szalenie istotna kwestia, którą zawsze trzeba mieć na uwadze. Dostrzegłeś przyzwoity manewr cenowy na wyraźnym poziomie horyzontalnym? Zajmij tę pozycję! Nastaw się psychicznie na sporadyczne wtopy, nie zawsze da się wygrywać. Nikt nie jest w stanie przewidzieć cen ze 100% skutecznością. W związku z tym korzystaj funkcji automatycznego zamykania pozycji w celu ograniczenia strat (stop loss)!
Pragniesz stać się jeszcze lepszym traderem? Najwyższy wziąć się do dzieła! Jeszcze nie utworzyłeś konta? Kliknij poniższy przycisk i utwórz bezpłatne konto demo na platformie Plus500:
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.