Jak inwestować w metale szlachetne
Występując w roli inwestora, stajesz przed wyborem wielu ponętnych produktów inwestycyjnych. Jedną z form inwestycji, która ostatnio zyskuje na popularności, jest lokowanie pieniędzy w metalach szlachetnych. Metale szlachetne charakteryzują się wysoką wartością ekonomiczną. Niniejszy artykuł zdradza sposoby na inwestowanie w metale szlachetne, włączając w to złoto i srebro.
W jaki sposób możesz zainwestować w metale szlachetne?
Istnieje kilka sposobów na inwestowanie w metale szlachetne. Jednym z nich jest aktywna spekulacja przy wahaniach ceny metali szlachetnych. Ponadto, możesz zainwestować w akcje lub fundusze inwestycyjne, lub po prostu dokonać zakupu bezpośredniego metali szlachetnych.
Akcje dotyczące metali szlachetnych
Odpowiednim miejscem do zakupu akcji, związanych z metalami szlachetnymi jest platforma eToro, która to nie pobiera żadnych prowizji od twoich inwestycji. Taka sytuacja pozwala uzyskać zadowalający zwrot nawet przy niewielkim nakładzie inwestycyjnym. Skorzystaj z poniższego przycisku, jeśli pragniesz utworzyć darmowe konto u tego brokera:
Aktywna spekulacja ceną metali szlachetnych
Istnieje możliwość spekulacji przy wahaniach cen metali szlachetnych, a to wszystko za sprawą derywatów. Innymi słowy, derywaty to kontrakty na cenę towaru. Korzystając z nich, nie nabywasz bezpośrednio żadnych metali szlachetnych.
Aktywna spekulacja ceną poprzez kontrakty CFD na metale szlachetne, takie jak złoto lub srebro, pozwala osiągnąć przyzwoite osiągi bez względu na sytuację rynkową. W tym wypadku warto skorzystać z platformy handlowej Plus500, która w ramach nieograniczonej wersji demo umożliwia próbny obrót kontraktami CFD całkowicie za darmo. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby błyskawicznie utworzyć bezpłatne konto demonstracyjne:
PIus500 umożliwia handel kontraktami CFD na złoto. Przykładowe ceny.
Fundusz Metali Szlachetnych
Pośrednie inwestowanie w metale szlachetne jak najbardziej wchodzi w grę, a to wszystko za sprawą funduszy inwestycyjnych. Niektóre fundusze skrupulatnie śledzą ceny metali szlachetnych. Niemniej jednak warto mieć na uwadze koszty zarządzania danego funduszu, które niekiedy potrafią znacznie uszczuplić zwrot.
Najlepszą platformą, która umożliwia obrót metalami szlachetnymi poprzez fundusz, jest DEGIRO. W serwisie DEGIRO nie ponosisz żadnych kosztów transakcji, jeśli zdecydujesz się na inwestycję poprzez fundusz wyselekcjonowanej listy.
Skorzystaj z poniższego przycisku, aby bezpośrednio utworzyć konto w tym serwisie brokerskim:
Kupuj metale szlachetne
Fizyczny zakup metali szlachetnych to całkiem realna opcja. Pomimo iż posiadacze metali szlachetnych nie mogą liczyć na odsetki z tego tytułu, to tego rodzaju produkty inwestycyjne są niezwykle popularne, co staje się szczególnie widoczne w dobie kryzysu. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ kruszce nie tracą swojej wartości, która jest niezależna od inflacji oraz innych czynników takich jak sukces lub porażka określonej spółki.
Dzięki temu metale szlachetne pozostają łakomym kąskiem dla inwestorów w czasach recesji. Niestabilna gospodarka nie ma wpływu na ich wartość, co pozwoli Ci spać spokojnie, kiedy sytuacja rynkowa jest niepewna.
W każdym razie fizyczny zakup metali szlachetnych to twardy orzech do zgryzienia. W końcu trzeba ja gdzieś przechowywać. Co więcej, będziesz musiał chronić swoją własność przed kradzieżą. Warto rozważyć te oraz inne aspekty, zanim podejmiesz decyzję o zakupie metali szlachetnych!
Podręcznik na temat inwestowania w metale
Co pragniesz wiedzieć o inwestowaniu w metale szlachetne? Przejdź bezpośrednio do sekcji artykułu, która Cię interesuje:
- Rodzaje: w jakie metale szlachetne możesz inwestować?
- Korzyści: dlaczego warto inwestować w metale szlachetne?
- Wady: jakie są słabe strony inwestowania w metale szlachetne?
- Ile należy inwestować?: jaki procent warto zainwestować?
- Ceny : jak formują się ceny metali szlachetnych?
W jakie metale szlachetne możesz inwestować?
Istnieje kilka metali szlachetnych, ściśle powiązanych z inwestycjami. Przykładowo, możesz zainwestować w złoto, srebro , platynę lub pallad.
Złoto
Złoto wciąż pozostaje najpopularniejszym kruszcem dla inwestorów. Inwestowanie w złoto staje się szczególnie dochodową działalnością w dobie kryzysu ekonomicznego. Spora rzesza inwestorów nabywa złoto, aby zabezpieczyć swoje portfolio przed skutkami recesji. Kiedy ceny akcji spadają, z reguły widać wyraźny wzrost wartości metali pokroju złota. Zatem można założyć, że złoto pełni rolę ochrony przed załamaniem rynku. Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w złoto? W naszym artykule, poświęconym inwestowaniu w złoto, przedstawiliśmy wszystko, co musisz wiedzieć:
Srebro
Silver is also a popular investment. The price of silver does not always move together with the price of gold. This is because silver also has a clear industrial application. A big advantage of investing in silver, is the fact that this precious metal is a lot more affordable. This makes it possible to consider an investment in precious metals even with a small amount of money. Would you like to know more about investing in silver? Then read our special on this subject:
Srebro jest również bardzo popularne. Cena srebra nie zawsze podąża za kursem złota. Dzieje się tak, ponieważ srebro jest powszechnie stosowane w przemyśle. Dużą zaletą inwestowania w srebro z całą pewnością jest przystępna cena, dzięki której można dobić targu, dysponując stosunkowo niewielką sumą pieniędzy. Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu w srebro? Zapoznaj się z naszym artykułem specjalnym, poświęconym tej tematyce:
Platyna
Ten metal szlachetny jest stosowany w katalizatorach samochodowych. Katalizatory w autach napędzanych silnikiem diesla zawierają większą ilość platyny. Obecnie samochody na ropę są wypierane z rynku przez auta elektryczne. Niemniej jednak pojazdy zasilane wodorem również potrzebują platyny. W związku z tym inwestowanie w platynę wciąż może stanowić dochodowe zajęcie. Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować w platynę? Jeśli tak, to zachęcamy do zapoznania się z artykułem, poświęconym tej tematyce:
Pallad
Kolejnym metalem szlachetnym, znajdującym się w obrocie powszechnym, jest pallad. Podobnie jak platyna, pallad jest również świetnym katalizatorem. Ciekawą właściwością palladu jest możliwość absorpcji ilości wodoru 900 razu większej od jego własnej objętości. Pallad znalazł zastosowanie w zegarkach oraz stomatologii. Odpowiednia inwestycja w pallad może okazać się niebywale owocna.
Jakie korzyści płyną z inwestowania w metale szlachetne?
Pod względem chemicznym metale szlachetne są unikalne, a ich zasoby pozostają ograniczone. Obróbka kruszców szlachetnych jest stosunkowo łatwa i właśnie z tego względu złoto oraz srebro służyły za pieniądze od tysięcy lat. Oczywiście, ceny w tym wypadku również ulegają wahaniom, aczkolwiek na dłuższą metę wartość wciąż pozostaje na zadowalającym poziomie.
Kiedy inwestujesz w cenny metal, nie ponosisz ryzyka strony przeciwnej. Sytuacja jest odwrotna w przypadku akcji lub obligacji, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że kontrahent stanie się bankrutem.
Mało tego, inwestowanie w cenne metale stanowi doskonałe zabezpieczenie przed inflacją. Kurs złota na ogół wzrasta wraz z wszystkimi cenami. Skupowanie metali szlachetnych może być również strzałem w dziesiątkę, kiedy waluta, z której korzystasz na co dzień, traci swoją siłę nabywczą.
Koniec końców złoto zawsze jest w cenie, a inwestycja w nie stanowi dobrą dywersyfikację dla twojego portfolio. Złoto nie ma silnych powiązań z ceną akcji, obligacji ani nieruchomości. Kiedy na rynkach finansowych wszystko sypie się niczym bloki w Czeczenii, wciąż możesz wyjść na swoje, jeśli obracasz złotem.
Jakie są wady inwestowania w cenne metale?
W rzeczy samej istnieją również wady tego rodzaju inwestycji i bez wątpienia największą z nich jest brak przepływów pieniężnych. Akcje lub nieruchomości z powodzeniem mogą stanowić źródło stałego dochodu. Złoto z drugiej zaś strony tylko zbiera kurz. Istnieje możliwość zakupu akcji spółek związanych z metalami szlachetnymi, aczkolwiek idąc tą drogą, nie odniesiesz korzyści z zakupu bezpośredniego.
Kolejną dużą wadą inwestowania w metale szlachetne są wysokie koszty transakcji. Dokonując fizycznego zakupu złota lub srebra, musisz liczyć się z tym, że gdzieś będziesz musiał przechować swój towar, a jeśli zamierzasz zgromadzić większe ilości, nie obejdziesz się bez ubezpieczenia. Z tych oraz innych względów inwestowanie w metale szlachetne pociąga za sobą koszty!
Co więcej, inwestowanie w kruszce przypomina hazard. Kupujesz cenne metale, spodziewając się, że przyszły inwestor za kilka lat zapłaci Ci więcej, niż dałeś sam, aczkolwiek może być wręcz przeciwnie i w takiej sytuacji będziesz w plecy.
Ile warto zainwestować w metale szlachetne?
Wiadomo, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewni inwestorzy nie widzą najmniejszego sensu lokowania pieniędzy w kruszcach, podczas gdy ostrożni z reguły kupują znaczne ilości złota i srebra.
Słynni inwestorzy na ogół przechowują od 5 do 10% swoich aktywów w formie metali szlachetnych. Światowej sławy inwestor Kevin O’Leary inwestuje 5% swoich zwrotów w złoto. Kiedy cena idzie w górę, odsprzedaje część swojej rezerwy, a gdy spada, inwestuje ponownie.
Atrakcyjność wynikająca z niedoborów
Metale szlachetne są niezwykle rzadkie. Co więcej, wiele cennych kruszców wykazuje korzystne właściwości, dzięki czemu można je z powodzeniem stosować w wielu dziedzinach przemysłu. To wszystko czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi w oczach inwestorów.
Wiele metali szlachetnych stanowi nieodłączną część najnowocześniejszych technologii, szczególnie tyczy się to branży medycznej oraz lotniczej. W każdym razie, czy zdajesz sobie sprawę, że twój telefon, laptop oraz telewizor prawdopodobnie zawiera co najmniej jeden metal szlachetny? W przyszłości użycie cennych kruszców wzrośnie, co oczywiście przełoży się bezpośrednio na ich cenę.
Monety czy sztabki?
Jeśli zdecydowałeś się na inwestycję w metale szlachetne, masz przed sobą dwie opcje – zakup monet lub sztabek. Sztabki bardziej pasują do większych inwestycji, a także wymagają odpowiednich warunków magazynowania. Z kolei, gdy zamierzasz zainwestować skromną sumkę w złoto, monety mogą okazać się bardziej praktyczne. Wartość nominalna monet jest znacznie niższa, co więcej, jest ona wyraźnie zaznaczona na każdej sztuce, dzięki czemu mogą służyć za środek płatniczy.
Mówiąc w skrócie, koszt wyprodukowania monet jest wyższy. Z reguły możesz odsprzedać zakupioną monetę z zyskiem. Koniec końców, wybór między monetami i sztabkami sprowadza się do osobistych przekonań.
Ceny metali szlachetnych
Wartość cennych kruszców jest wynikiem korelacji pomiędzy podażą i popytem. Spadki cen następują w przypadku odkryć nowych kopalni, lub kiedy banki decydują się na sprzedaż dużych ilości danego kruszcu w jednym rzucie. Przykładowo, jeśli popyt się obniża, cena metalu szlachetnego prawdopodobnie pójdzie do góry.
Obrót metalami szlachetnymi odbywa się w dolarach. W związku z tym inwestując w metale szlachetne za pomocą innej waluty, jesteś narażony na negatywny wpływ kursu wymiany. Kiedy waluta traci na wartości, automatycznie tracisz pieniądze.
Metale szlachetne z reguły zyskują na wartości, kiedy dolar zjeżdża z kursem. Z kolei jeśli dolar się umacnia, cena kruszców na ogóły spada.
Złoto czy srebro?
Zmiany cen złota i srebra na ogół podążają w tym samym kierunku. Warto gromadzić cenne kruszce w niepewnych czasach. Kiedy stało się jasne, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ceny metali szlachetnych, automatycznie poszybowały w górę i jakby tego było mało, pandemia Covid-19 dodatkowo spotęgowała to zjawisko.
W związku z powyższym radzimy rozeznać się w ogólnej sytuacji ekonomicznej, przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w metale szlachetne. Niemniej jednak wartość wielu spośród metali cennych jest tak pewna jak śmierć i podatki.
W każdym razie srebro wyróżnia się pod względem ilości zastosowań w przemyśle i co za tym idzie, popyt na nie jest uzależniony od uwarunkowań ekonomicznych.
Cena złota wyraźnie wzrosła w dobie pandemii Covid-19
Metale szlachetne: handel online czy tradycyjny?
Obecnie spekulacja przy zmianach cenowych metali szlachetnych jest możliwa online. Handel metalami szlachetnymi za pośrednictwem brokera z założenia ma przynieść dochód w krótkim czasie. Dzięki naszemu przeglądowi brokerów stajesz przed możliwością utworzenia bezpłatnego konta demo w serwisie brokerskim, poprzez które możesz spróbować swoich sił w obrocie złotem i srebrem. Oczywiście, tradycyjne metody nabywania złota oraz srebra w postaci sztabek i monet są wciąż uskuteczniane.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.