Jak inwestować w platynę?
Wiele osób, które inwestują (część) swoich aktywów w metale szlachetne, decyduje się na inwestowanie w złoto lub srebro. Dzięki takim inwestycjom możesz zarobić sporo pieniędzy, jednak możesz zdecydować się na inwestycję w inny rodzaj metali szlachetnych – co raz więcej osób wybiera platynę. Na tej stronie omówimy, w jaki sposób możesz zainwestować swoje pieniądze w platynę.
Jak inwestować w platynę?
Istnieje kilka sposobów inwestowania w platynę. Możesz zdecydować się na spekulację na temat rozwoju cen metalu szlachetnego za pomocą CFD lub zakupić akcje spółki, które są aktywne w eksploatacji platyny. Kolejnym sposobem jest inwestowanie w fundusz lub ETF, który idzie w parze z ceną metalu.
Aktywny handel platyną
Handel platyną jest dostępny u internetowych brokerów. Podczas inwestycji w platynę, możesz skorzystać z wahań cen na tym wyjątkowym metalu szlachetnym. Masz do wyboru następujące opcje:
- Kupowanie
- Otwieranie Pozycji Krótkiej
Zatem jest możliwe osiąganie zysków z inwestycji w platynę, zarówno kiedy cena rośnie, jak i spada. Pamiętaj również, że jesteś narażony na to, że możesz utracić wszystkie swoje pieniądze. Na szczęście korzystając z kontraktów CFD, nigdy nie musisz osobiście posiadać tego towaru. Najlepiej, jeśli na początku spróbujesz handlować towarem za pomocą kontra demonstracyjnego: dzięki temu w pierwszej kolejności samemu przetestujesz wszystkie możliwości.
Dobrą stroną do wypróbowania handlu platyną na darmowym koncie jest Plus 500. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu założyć darmowe konto demonstracyjne na Plus500:
Należy pamiętać, że 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.
Inwestowanie w akcje platyny
Można również inwestować w platynę bardziej pośrednio. Możesz to zrobić, kupując akcje platyny. Nie ma dostępnych wielu firm, które zajmują się wyłącznie tym metalem szlachetnym, ponieważ jest on często wydobywany w połączeniu z innymi surowcami.
Szukasz dobrej strony, żeby zainwestować swoje pieniądze w akcje platyny? Jeśli tak, do idealnym miejscem dla Ciebie będzie eToro! Ten broker nie pobiera żadnych kosztów transakcyjnych podczas kupowania akcji. Skorzystaj z poniższego przycisku, aby od razu założyć konto:
Inwestowanie w ETF platyny
Możesz także zdecydować się na inwestycje w platynę korzystając z ETF lub funduszu. Najbardziej znanym funduszem jest Physical Platinum Shares. Ten ETF śledzi cenę platyny najdokładniej jak to możliwe. Inną opcją jest Physical Platinum Euro Hedged. Ten fundusz śledzi cenę platyny w walucie euro. Platyna jest rzeczywiście fizycznie kupowana, co oznacza, że naprawdę inwestujesz w ten towar.
Kup Physical Platinum
W związku z tym, że platyna jest materiałem szlachetnym o wysokiej wartości, to możesz również wybrać fizyczny zakup tego metalu. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego zakupu. Często płaci się stosunkowo wysokie składki przy zakupie platynowych monet lub sztabek. Co więcej, metal szlachetny musi być bezpiecznie przechowywany. Niestety sprzedaż tego materiału może być w praktyce również powolnym i niezręcznym procesem. Fizyczne kupowanie platyny jest zatem bardziej dla preppersów, którzy uważają, że system w końcu upadnie.
Co warto wiedzieć o platynie?
- Kupowanie akcji: które akcje platyny możesz kupić?
- Zmiana ceny: Jak zmienia się cena platyny?
- Ryzyka: na co powinieneś uważać podczas handlu platyną?
- Punkty dodatnie: dlaczego rozsądnie jest inwestować w platynę?
- Strategia: jak mogę inwestować w platynę?
- Cena platyny: jak rozwija się metal szlachetny?
W które akcje mogę inwestować?
Istnieje kilka akcji, które możesz wykorzystać do zakupu platyny. W tej części artykułu podajemy kilka sugestii dotyczących akcji, które możesz kupić.
Zakup akcji Vale SA
Vale SA jest brazylijską firmą, która aktywnie zajmuje się między innymi rudą żelaza. Ta ogromna kopalnia wydobywa również bardzo dużo platyny. O Vale mówiono źle w wiadomościach z powodu dużej awarii tamy, za którą firma w 2019 roku zapłaciła znaczne odszkodowania. Inwestycja w Vale SA jest opłacalna, ale tylko we właściwym czasie.
Norilsk Nickel
Oczywiście ta rosyjska firma musi się pojawić na naszej liście. Produkują oni zarówno platynę, jak i pallad. W związku z tym, inwestując w Norilsk Nickel, inwestujesz bezpośrednio w dwa bardzo ciekawe surowce.
Asahi Holdings
Japońska firma również została uwzględniona w naszym artykule. Firma ta zajmuje się recyklingiem wszelkiego rodzaju produktów codziennego użytku, a wiele produktów zawiera metale właśnie takie jak platyna.
Takie materiały mogą być w bardzo łatwy sposób użyte ponownie, tak więc inwestując w Asahi Holdings działasz na rzecz społeczeństwa.
Zakup akcji Lonmin
Lonmin jest świetnym wyborem, jeśli chcesz zainwestować w duże wydobycie metalu. Każdego roku firma wydobywa setki kilogramów platyny z kopalni w Afryce Południowej. Cena akcji w dużym stopniu zależy od ceny platyny. Kiedy cena platyny spada, firma zarabia mniej pieniędzy.
Anglo American Platinum
Ostatnimi akcjami na naszej liście są akcje platyny w Anglo American Platinum. Ta firma jest również bardzo aktywna w Republice Południowej Afryki i posiada tam ponad 11 kopalni. Spółka jest również właścicielem trzech rafinerii, które bezpośrednio przetwarzają rudy.
Inwestując pieniądze w Anglo American Platinum tak naprawdę inwestujesz jednocześnie w dwa surowce: pallad i rod. Należy mieć na uwadze, że te surowce są również przetwarzane w tej firmie. Przy łącznej produkcji ponad 2 milionów uncji, Anglo American Platinum jest największym producentem platyny na świecie.
Zmiany cen platyny
Surowiec taki jak platyna bardzo ciekawie się rozwija. Tuż przed kryzysem kredytowym wartość osiągnęła szczyt w wysokości ponad 2100$. Cena ta okazała się jednak niestabilna, a kurs wymiany spadł do około 800$. W czasie kryzysu związanego z korona wirusem platyna osiągnęła jeszcze niższą cenę.
Przed krachem giełdowym platyna była warta więcej niż złoto. Ten metal był rzadziej dostępny i wydawało się to logiczne. Po latach od krachu cena platyny była nadal dość podobna do ceny złota, ale po pewnym czasie przestała utrzymywać swoją wartość.
Myślisz, że znowu nastąpi wzrost wartości platyny? Jeśli tak, to interesujące może być otworzenie małej pozycji na ten szlachetny metal o nazwie platyna. Pamiętaj jednak, aby wziąć pod uwagę ryzyko związane z inwestowaniem w platynę.
Kształtowanie się cen platyny w latach 1992-2012
Na co uważać inwestując w platynę
Handel platyną oczywiście wiąże się z ryzykiem, co potwierdziły w przeszłości drastyczne spadki cen tego metalu szlachetnego.
Diesel nie jest już modny
Platyna ma szerokie zastosowanie w katalizatorach samochodowych, szczególnie w tych z silnikiem diesla. Potrzeba wtedy dużej ilości platyny, która może pomóc w redukcji szkodliwych emisji. Jednak po skandalu związanym z emisją, silniki diesla strasznie straciły w oczach kierowców. To niestety nie wpłynęło pozytywnie na ceny platyny. Teraz gdy przyjazna środowisku i ekonomiczna jazda staje się coraz bardziej popularna, cena platyny mogą znaleźć się pod ciągłą presją.
Można też zauważyć, że jazda samochodami elektrycznymi staje się coraz bardziej popularna. Do tego potrzebne są inne metale, takie jak lit. Jeśli taka tendencja się utrzyma, to inwestycje w inne surowce mogą stać się bardziej atrakcyjne.
Wysoki kurs dolara
Drogi dolar może wywierać dużą presję na cenę platyny i innych metali szlachetnych. Dzieje się tak, ponieważ te metale szlachetne są notowane na giełdzie w dolarach. Kiedy dolar jest drogi, to ludzie używający innych walut muszą zdeponować więcej pieniędzy na ten surowiec, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo, że dojdzie do spadku wartości.
Spadek obrotów handlowych
Platyna ma szerokie zastosowanie w produktach przemysłowych. Konflikty handlowe oraz wojny mają zatem negatywny wpływ na cenę metali szlachetnych, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na bilans handlowy różnych krajów, które handlują takimi surowcami.
Kiedy inwestycja w platynę jest ciekawa?
W dłuższej perspektywie czasowej pozostaje zapotrzebowanie na metale szlachetne, dlatego zakup platyny może wciąż być dobrym pomysłem. Poniżej omówimy parę rzeczy, które mogą sprawić, że zakup platyny będzie interesujący.
Osłabienie dolara
Kiedy maleje siła dolara, to platyna może stać się bardziej interesującym wyborem. Dzieje się tak na przykład, gdy FED obniża stopy procentowe. Podobnie jak złoto i srebro, platyna jest często postrzegana jako bezpieczna wybór. Pamiętaj, że należy zwracać uwagę na platynę w czasach, kiedy sytuacja ekonomiczna jest słaba.
Republika Południowej Afryki & stabilność
Głównie platynę można znaleźć w Republice Południowej Afryki. Niestety, ten kraj nie słynie z dużej stabilności. Protesty i żądania wyższych płac wywierają presję na produkcję, więc kiedy podaż platyny spadnie, to cena automatycznie wzrośnie.
W związku z tym, jeśli rozważamy inwestowanie w platynę, to musimy bacznie obserwować, czy sytuacja ekonomiczna i polityczna tego kraju jest stabilna.
Jazda wykorzystując wodór
Nie wszystkie marki samochodów zaangażowały się w pełni w technologię elektryczną. Przykładowo Volkswagen i Audi skupiły się na mocy wodoru. Aby jeździć na wodorze, potrzeba sporo platyny. Kiedy wodór staje się stosunkowo co raz bardziej popularny, to cena platyny może wzrosnąć.
Wiele zastosowań
Dużą zaletą inwestowania w platynę jest fakt, że surowiec ten ma wiele różnych zastosowań. Platyna bardzo często jest używana w biżuterii, szczególnie na rynku japońskim. Ponad połowa tego metalu szlachetnego jest również wykorzystywana w przemyśle. To właśnie zróżnicowane wykorzystanie platyny zwiększa atrakcyjność inwestowania w ten szlachetny metal.
Wyczerpanie
Złoto jest rzadko spotykanym surowcem. W praktyce platyna jest jeszcze rzadsza od złota, dlatego w dłuższej perspektywie czasowej ilość dostępnej platyny będzie się zmniejszać. To sprawia, że zakup platyny może być bardzo ciekawą inwestycją.
Strategia inwestycji w platynę
Niektórzy ludzie kupują platynę po to, by zabezpieczyć swój portfel. Kiedy sytuacja ekonomiczna nie jest za dobra, to zapewne zauważysz, że ceny akcji zaczynają spadać. Metale szlachetne takie jak np. złoto, srebro lub platyna bardzo często mają się dobrze, jednak kiedy ceny akcji mają się również dobrze, to rozważnie jest je ponownie sprzedać.
Platyna jest również bardzo odpowiednia do spekulacji. Spekulacja jest aktem kupna i sprzedaży papieru wartościowego w krótkim czasie, aby szybko otrzymać duży zysk. Ponieważ platyna jest stosunkowo niestabilna, można osiągnąć dobry zwrot przez aktywny handel towarem. Z niektórymi brokerami można nawet zastosować dźwignię 1:10, która pozwala na zajęcie dużej pozycji przy relatywnie małej inwestycji. W takim przypadku będziesz musiał być bardzo ostrożny, ponieważ istnieje również większa szansa, że stracisz całą kwotę swojej inwestycji.
Co warto wiedzieć o platynie?
Platyna jest jednym z najmłodszych metali szlachetnych na świecie. W przeciwieństwie do złota, ten metal szlachetny został odkryty po raz pierwszy zaledwie 250 lat temu. Ze wszystkich metali szlachetnych na świecie, platyna jest najrzadszym z nich, co oznacza, że wydobywa się więcej złota i srebra niż platyny. Dzieje się tak również dlatego, że na świecie jest mniej źródeł platyny.
Podaż platyny jest niewielka, aczkolwiek popyt jest wysoki. Dzieje się tak dlatego, że platyna odgrywa ważną rolę we współczesnej nauce i przemyśle, mając co raz więcej zastosowań. To właśnie sprawia, że popyt na platynę jest tak wysoki.
Autor
O
Kiedy miałem 16 lat, potajemnie kupiłem swoje pierwsze akcje. Od tego "momentu, który przepełniał mnie dumą" zarządzam akcje.pl od ponad 10 lat. Moim celem jest edukowanie ludzi na temat wolności finansowej. Po tym, jak ukończyłem studia z zakresu administracji biznesowej i psychologii postanowiłem poświęcić cały swój czas na rozwój tej strony. Uwielbiam podróżować, więc pracuję z całego świata. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o akcje.pl! Jeśli masz jakieś pytania, to nie wahaj się i zostaw komentarz pod tym artykułem.